Platební karty využíváme čím dál víc. Nejčastěji platíme za jídlo a oblečení | E15.cz

Platební karty využíváme čím dál víc. Nejčastěji platíme za jídlo a oblečení

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Platbu kartou už bereme jako samozřejmost. Používáme jí čím dál častěji. Oproti loňskému roku jsme za první čtyři měsíce letošního roku kartou platili o desetinu častěji. Nejvíce jsme kupovali potraviny, platili jsme za útratu v restauracích, dále jsme nejvíce utráceli za oblečení, zábavu, služby a také pohonné hmoty. Největší jednorázové položky padaly za výdaje spojené s cestováním. Nebojíme se ale investovat ani do svého zdraví. To vše ukázala analýza UniCredit Bank.

„Češi letos na jaře udělali vítr nejen ve svých peněženkách, ale i v šatníku. Za jeden nákup v obchodech s módou jsme v průměru zaplatili až téměř 1 400 korun. V rámci detoxu po dlouhé zimě také vynakládáme vysoké částky na své zdraví a krásu – u zubaře, v lékárně či za různé ozdravné procedury,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Naším účtem zahýbaly nákupy v lékárnách

Za nákupy v lékárnách, optikách, atd. jsme utratili i přes 2 300 korun. Podle Petra Plocka to bylo i vinou letošní chřipková epidemie. Ta se odrazila i v tříprocentním růstu počtu transakcí. Čím dál častěji ale utrácíme i za služby dentálních hygienistů a ostatních soukromých lékařů.

Peníze létaly ale i za další služby jako kadeřníci, čistírny oblečení nebo návštěvy restaurací. S příchodem léta se stále více objevují položky vydané za cestování. „Za ubytování v průměru na jednu platbu vynaložíme 4 550 korun, za letenky 4 900 korun a za pronájem auta až 5 800 korun,“ říká Petr Plocek.

 

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka