Při slevách si u poklady kontrolujte účtenku, ceny se mohou lišit, upozorňuje ČOI

...

... Zdroj: Shutterstock

muž, nákupní košík, nákupy, supermarket
...
Desetileté dítě by mělo zvládnout i nákup
4
Fotogalerie

Pokud rádi nakupujete ve výprodejích, měli byste se mít na pozoru. Slevy bohužel mnohdy jsou jen „na oko“. Můžete se totiž setkat s tím, že účtovaná cena zboží neodpovídá avizované slevě. A právě na tento nešvar se v 1. čtvrtletí 2018 zaměřila i Česká obchodní inspekce. Provedla 1 620 kontrol a porušení zákonů zjistila téměř ve 45 procentech, což je o 5 procent více než v minulém roce za stejné období.

„Z dosavadních poznatků ČOI vyplývá, že spotřebitelé poukazují především na nesprávné účtování cen výrobků v rámci slevových akcí. Naši inspektoři se setkali i s takovými případy, kdy rozdíl účtovaných cen činil až 130 korun v neprospěch spotřebitele,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Nejčastěji kontroloři zjistili porušení zákona o ochraně spotřebitele při účtování cen. Dále prodejci zanedbávají řádné seznámení spotřebitelů s konečnou cenou výrobku, někteří prodejci se také „neobtěžují“ s vydáním dokladu při zakoupení výrobku.

Kdo dostal pokutu

„Česká obchodní inspekce v 1. čtvrtletí 2018 pravomocně uložila 577 pokut v celkové výši 12 925 900 korun. Nejvyšší pokuty byly v tomto období pravomocně uloženy společnosti Tesco, jednalo se o 13 pokut v celkové výši 3 835 000 korun. Řetězci Penny Market bylo uloženo 8 pokut ve výši 2 540 000, společnosti Ahold 6 pokut ve výši 1 777 000 korun. Ve všech případech společnosti opakovaně při slevách nedodržovaly zákon o ochraně spotřebitele, která například ukládají prodejcům správně účtovat nebo spotřebitele řádně seznámit s konečnou ceny výrobků,“ uvádí tisková zpráva ČOI.