Střední a východní Evropě se daří, růst táhne spotřeba domácností | E15.cz

Střední a východní Evropě se daří, růst táhne spotřeba domácností

Aleš Pospíšil

Výkonnost ekonomiky v prvním čtvrtletí 2017 pozitivně překvapila hned v několika zemích střední a východní Evropy (CEE). Výrazného růstu obzvlášť dosáhly ekonomiky Rumunska, Polska, Maďarska i České republiky. Dle analýzy Raiffeisenbank lze pozitivní výsledek přičíst zejména vyšší spotřebě domácností, růstu investic (obzvláště v Maďarsku) a zahraničnímu obchodu (především v ČR a na Slovensku).

Státy CEE by tak měly letos růst v průměru tříprocentním tempem. Nejvíce jde nahoru Rumunsko, jehož ekonomiku táhne spotřeba domácností, naopak Chorvatsko se potýká s bankrotem Agrokoru, největší společnosti v zemi. Ve východní Evropě (EE) stojí za zmínku především konec recese v Rusku.

Česko čekají báječná léta, predikují na ministerstvu. Rizika vidí za hranicemi

Co se týče ČR, hrozbou je „vysátý“ trh práce, na kterém chybí nejen kvalifikované ale už i nekvalifikované pracovní síly. Inflace se ale drží těsně nad 2procentním cílem ČNB, což s největší pravděpodobností povede k růstu úrokových sazeb ze současně extrémně nízkých hodnot. Takový scénář povede k posilování měny vůči euru, celkově by si i v příštím roce měla ČR podržet růst přesahující 3 procenta.

 

Mzdová kalkulačka