Opatření COVID | Jaká jsou aktuální vládní opatření v Česku? | E15.cz

Aktuální opatření: Epidemická situace se zlepšuje. Vláda rozvolňuje opatření

var, ČTK, fry, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pandemická situace se podle vlády zlepšuje, po zimním zpřísňování proto přichází rozvolnění. Co všechno přinese a jaké budou jeho fáze?

Od 31. května se s omezeními otevřely vnitřní prostory restaurací. Provoz obnovily také koupaliště, bazény, sauny, posilovny, kluby, diskotéky, herny a kasina. Kulturních akcí se může účastnit více lidí. Datum dalšího rozvolnění prozatím nebylo stanoveno. 

Změny od pondělí 31. května

Školství

- Na všech školách již může probíhat výuka. Podmínkou je dodržování rozestupů 1,5 metru a nošení respirátorů. Studenti a zaměstnanci škol navíc musí prokázat, že podstoupily test na koronavirus, byli naočkováni alespoň jednou dávkou vakcíny nebo nemoc nedávno prodělali.   

- Nově se mohou konat školy v přírodě, které se loni na jaře kvůli koronaviru uskutečnit nemohly. I v tomto případě je podmínkou pro účast na nich předložení testu na koronavirus. 

Kultura, sport a služby

- Vnitřních i venkovních kulturních akcí se může účastnit až 250 lidí, včetně vystupujících či pořadatelů, za splnění podmínky naplnění maximálně 50 procent kapacity míst k sezení.  

- Návštěvníci vnitřních sportovišť a fitness center mohou začít využívat šatny. Pro areály platí už jen limit jednoho sportujícího na 15 metrů čtverečních. Skončilo tak omezení třiceti návštěvníků na jedno sportoviště. 

- Otevřené jsou všechny ubytovací služby. Ne každý je však bude moci využít. Podmínkou je očkování, testování, nebo potvrzení o prodělání koronaviru.

- Skupinových prohlídek galerií, muzeí a dalších památek se najednou může účastnit až 30 osob, pokud všichni prokážou bezinfekčnost. 

Balíček rozvolnění 

Pro každou fázi různé epidemiologické sitauce jsou přichystané balíčky odstupňovaně rozvoňujících se pravidel. Celkem je v plánu šest fází.

Aktuální opatření

Kde nosit roušky a omezení pohybu

 • V uzavřených prostorách stále platí povinnost nosit respirátor. Venku je nutné nosit roušku jen v případě, že je někdo v blízkosti dvou metrů. 
 • Roušky nemusí nosit děti ve školkách nebo dětských skupinách, děti na internátě nebo v domově mládeže, děti do dvou let. Roušky nemusí nosit ani klienti a pacienti sociálních služeb, zaměstnanci, kteří pracují sami na jednom místě, lidé pracující ve vysokých teplotách. Náležitou ochranu dýchacích cest nemusí nosit ani soudci, přísedící, státní zástupci, řidiči veřejné dopravy pokud nejsou v přímém kontaktu s cestujícími, moderátoři a redaktoři, sportovci nebo cvičící osoby. 

Ubytovací služby

 • Hotely a penziony mohou ubytovávat hosty na služebních cestách a nově i za účelem krátkodobé rekreace, pokud potvrdí svoji bezinfekčnost a nevykazují příznaky onemocnění koronavirem. 

Hory, sport a lázně

 • Profesionální sport je povolen s podmínkou nutného pravidelného testování a v omezeném počtu diváků.  
 • Amatérské soutěže jsou nadále pozastaveny.
 • Venkovní i vnitřní bazény, přírodní koupaliště a wellness centra jsou otevřeny. Návštěvníci musí doložit bezinfekčnost. Platí limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti.
 • Kapacita zmíněných provozů může být naplněna na maximálně 30 procent

Obchody, restaurace a služby

 • Otevřeny mohou být všechny maloobchody. Platí omezení počtu zákazníků v prodejně (maximálně jeden na 15 metrů čtverečních a dodržování dvoumetrových rozestupů).
 • Od 10. května jsou otevřené také další služby (řemeslné služby, opravny obuvi, autobazary, půjčovny, překladatelské služby, zprostředkování, provoz solárií, cestovní kanceláře, dražby, zastavárenská činnost, vydavatelství, kopírovací práce, provoz lanovek nebo tetovací salony. Fungovat smí také hodinářství, zlatnictví, truhlářství).
 • Restaurace, hospody, bary a kavárny mohou otevřít své vnitřní prostory. U stolu mohou sedět čtyři lidé, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Rozestupy mezi jednotlivými stoly musí být minimálně 1,5 metru. I zde je však podmínkou negativní test na covid, ukončené očkování nebo potvrzení o prodělaném covidu v posledních 90 dnech. Restaurace jsou současně jediná zařízení, kde hosté mohou předložit samotest na koronavirus. Ve všech ostatních platí jen test z oficiálního odběrového centra. 
 • Obdobnými pravidly jako u hospod a restaurací vláda podmínila i možnost obnovení provozu heren a kasin. Počet návštěvníků je omezen na jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy a dodržováním alespoň dvoumetrových rozestupů. V objektech je také nutná ochrana úst a nosu a lidé musí prokázat svou bezinfekčnost.
 • Trhy se konat mohou, musí ale dodržovat několik hygienických opatřeních, například zajistit odstupy mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy nejméně 1,5 metru. 

Školy a školky

 • Školky jsou otevřené pro všechny děti a ve všech krajích. Děti se netestují a nemusí nosit roušky.
 • První stupně základních škol fungují v celém Česku bez rotací. Druhé stupně se kompletně otevřely jen v několika krajích. Obnovena je také výuka na středních a vysokých školách.
 • Školy v přírodě jsou povoleny.

Kultura, pohřby a svatby

 • Divadla, kina, koncertní sály a další kulturní zařízení jsou otevřeny. Diváci musí opět doložit bezinfekčnost. Kapacita hlediště může být zaplněna nejvýše z 50 procent a celkový počet přítomných osob nesmí uvnitř přesáhnout 500 a venku 1000 lidí. Všichni diváci musí být usazeni tak, že je mezi nimi alespoň jedno sedadlo neobsazené (s výjimkou osob z jedné domácnosti). V hledišti se nesmí konzumovat jídlo ani nápoje.
 • Muzea, galerie, památky jsou otevřeny.
 • Svatby se mohou konat pouze do počtu účastníků 30 osob.
 • Pohřby se mohou konat pouze do počtu účastníků 30 osob.

Povinnosti firem a zaměstnanců

 • Testování ve firmách je stále povinné a týká se i nejmenších firem, neziskovek i živnostníků, kteří se při práci setkávají s dalšími lidmi.
 • Ochranné pomůcky musí pracovníci stále nosit, a to buď respirátor, nebo alespoň chirurgickou roušku. Zaměstnavatelé jsou povinni své zaměstnance jimi vybavit.
 • Závodní stravování je umožněno, u jednoho stolu však smí být pouze jeden strávník. U delšího stolu může být lidí více, ale podmínkou jsou dvoumetrové mezery nebo mechanická překážka zabraňující šíření kapének (například plexisklo). 

Jak se registrovat k očkování?

Autor: var, ČTK, fry, luk

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video