Byznys žádá o dotace a záruky kvůli nájemnému. Schillerová to nepovažuje za rozumné | E15.cz

Byznys žádá o dotace a záruky kvůli nájemnému. Schillerová to nepovažuje za rozumné

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vláda dostala výzvu od podnikatelských organizací k poskytnutí dotací a garancí, které by majitelům nemovitostí kompenzovaly výpadek inkasa nájemného. Kabinet ve středu odsouhlasil opatření, které uzavřeným provozovnám umožní odklad nájmů do 30. června a následné splácení dluhu po dobu dvou let. Ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) ale nevidí pro další podporu aktuálně prostor.

 „Z mého pohledu je u toho českého nápadu opravdu obrovské riziko precedentu, kterým by se na jednu stranu přenášel dluh jiného. Pokud to má být spravedlivé, stát by měl pronajímatelům výpadky plateb od nájemců ihned alespoň částečně kompenzovat a poté pohledávky po nájemcích vymáhat,“ řekl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.  

V tomto duchu se nese i výzva adresovaná kabinetu. 

„Věříme, že vláda učiní takové kroky, které významně přispějí k minimalizaci výpadku hotovosti a v té souvislosti ke způsobeným škodám. V opačném případě bychom byli nuceni hledat jiné cesty kompenzace našich škod,“ stojí ve výzvě podepsané Svazem obchodu a cestovního ruchu, Svazem průmyslu a dopravy a Asociací nákupních center.

Výzva požaduje od vlády doplnit středeční rozhodnutí třemi body. Zaprvé dotaci ve výši nejméně 50 procent z čistého nájemného za období uzavření provozoven. Zadruhé záruku státu ve výši minimálně 50 procent na odložené platby, pokud pronajímatelé budou muset odložit splatnost faktur nájemníkům o více než tři měsíce. A zatřetí po dobu odložených splatností odložit povinnost hradit daň z přidané hodnoty. 

Vláda se ale do úprav kroků schválených ve středu pravděpodobně nepohrne. „Tato opatření je nyní třeba uspořádat a zprocesovat, aby se navzájem doplňovala a nabídla okamžitou pomoc všem skutečně potřebným. Poskytování jakýchkoliv dodatečných záruk a dotací proto v tuto chvíli nepovažuji za rozumné,“ sdělila Schillerová.

V případě DPH mohou podnikatelé podle ministryně financí požádat o posečkání nebo splátkování daně kvůli dopadům epidemie koronaviru. Současně jim nehrozí sankce z prodlení. 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video