Koronavirus dusí ekonomiku, pouze pět procent firem očekává růst

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: dotFOX

Roušky se stávají nedílným módním doplňkem
i přes pandemii koronaviru se začínají s opatrností konat svatby - Mexiko
Do Polska může druhá vlna koronaviru dorazit na podzim (ilustrační foto).
Senioři nakupují ve vyhrazených hodinách
prázdné regály francouzského supermarketu
15 Fotogalerie

Krizí jsou méně zasaženy společnosti ve zpracovatelském průmyslu a ICT.

Globální krize, kterou vyvolala pandemie koronaviru, dopadá na českou ekonomiku. Dle průzkumu poradenské společnosti EY téměř všichni tuzemští podnikatelé (94 procent) už v dubnu pociťují pokles tržeb. Do konce roku jej pak předpokládá 87 procent respondentů. Pouze 5 procent firem očekává růst.

Skoro třetina podnikatelů (28 procent) čeká krátkodobě propad tržeb větší než 50 procent, v delším horizontu jsou ale optimističtí, protože ve výhledu do konce roku očekává propad tržeb o více než polovinu jen 13 procent podnikatelů.

V měřítku podle velikosti společností očekávají malé firmy s obratem do 50 mil. korun, že jejich tržby poklesnou až o 40 procent, oproti tomu ředitelé největších firem s obratem nad 3 mld. korun jsou optimističtější a předpokládají propad o jednu pětinu – lze tedy soudit, že menší firmy čekají ekonomický zásah relativně citelnější než větší hráči.

Průzkum dále říká, že v období ekonomického růstu si 57 procent podnikatelů připravilo finanční rezervy na déle než 2 měsíce výpadku příjmů, naopak 40 procent firem nevydrží financování současné situace déle než 2 měsíce.

Co se týče sektorové síly zásahu, nejvíce jsou zasaženy firmy ve zpracovatelském průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu, v oboru opravy a údržby motorových vozidel nebo ubytování, stravování a pohostinství.

Nadbytek zaměstnanců nyní pociťuje 43 procent firem, zejména v oborech zpracovatelského průmyslu, velkoobchodu a maloobchod a ubytování, stravování a pohostinství. Jedná se hlavně o firmy v Praze, Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.

Třetina firem se naopak i přes současná omezení potýká s nedostatkem zaměstnanců, přičemž třetina těchto zaměstnanců by mohla být nahrazena pracovníky z jiných oborů.

Firmy chtějí otevřít hranice k sousedům

Nejvíce by pomohlo otevření hranic do sousedních států, hlavně na Slovensko a do Německa, a zemí EU. Téměř polovina firem pociťuje potíže s přeshraničním pohybem osob. Největší překážkou je pro 47 procent firem dovoz materiálu, vývoz výrobků a chybějící zákazníci. Dvě třetiny firem se potýkají se zpomalením dodávek, třetinu firem trápí přerušení dodávek a/nebo navýšení nákladů.

Vyšší nezaměstnanost = menší fluktuace

Dvaačtyřicet procent firem odhaduje návrat k normálu do půl roku, naopak 30 procent firem očekává návrat v časovém úseku delším než jeden rok. Firmy však vidí i příležitosti, například urychlení digitalizace či procesů ve státní sféře. V neposlední řadě pak zúžení možnosti pro zaměstnance „utéct” jinam za vyšším platem.