Koronavirus srazil hypoteční trh o čtvrtinu níže, dno teprve přijde | e15.cz

Koronavirus srazil hypoteční trh o čtvrtinu níže, dno teprve přijde

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pandemie koronaviru během března tvrdě dopadla na domácí hypoteční trh. Češi si na bydlení napůjčovali o čtvrtinu méně peněz za průměrný úrok 2,45 procenta. Hypotéky tak oproti únoru navzdory propadu sazeb České národní banky mírně zdražily. Svědčí o tom březnové statistiky Fincentrum Hypoindexu.

Dno hypotečního trhu má však Česko v příštích měsících teprve před sebou, na trhu má být ale o něco levněji. 

„U průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů pokračuje stoupající trend posledních měsíců. Naopak průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru se po sedmi měsících zastavila a došlo i k lehkému poklesu její hodnoty na stávajících 2 514 041 korun,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. „Průměrné sazby se ustálí v příštích měsících kolem dvou procent, níže ale banky kvůli rizikům vesměs nepůjdou,“ soudí šéf poradenské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Průměrná výše hypotečního úvěru klesla podle Fincentra ve srovnání s únorem letošního roku o 103 tisíc korun a vrátila se na úroveň listopadu 2019 mírně přesahující 2,5 milionu korun. „Rizika jsou za současné situace pro banky příliš velká, proto zvyšují požadavky na objem vlastních prostředků a půjčují klientům méně peněz v poměru k zástavní hodnotě nemovitosti,“ dodává Sýkora. 

Březnové statistiky ještě byly příznivě ovlivněny smlouvami předdomluvenými ještě před pandemií, které se v březnu jen podepsaly. „Největší propad nastane během května a června, třetí kvartál už může nastat pod vlivem příznivějších cen nemovitostí oživení hypotečního trhu,“ uvádí Ostatek. Hypoteční dno bude podle něj ležet oproti únoru zhruba o třetinu níže.

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle Fincentrum Hypoindexu pravidelně roste od ledna letošního roku. Během března snížila ČNB v souvislosti s pandemií sazby z 2,25 na jedno procento.

Mzdová kalkulačka