Poslanci odhlasovali navýšení ošetřovného z 60 na 80 procent mzdy. Novela míří do Senátu

Sněmovna o koronaviru: Jana Maláčová (ČSSD) navrhla zvýšení ošetřovného z 60 na 80 procent (21.4.2020)

Sněmovna o koronaviru: Jana Maláčová (ČSSD) navrhla zvýšení ošetřovného z 60 na 80 procent (21.4.2020) Zdroj: Repfoto ČT

Sněmovna o koronaviru: Maláčová (ČSSD) se rozčílila kvůli útoku opozice u ošetřovného, kvůli svému telefonu si musela stáhnout roušku (21.4.2020)
2
Fotogalerie

Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi, se zřejmě zvýší. Zpětně od dubna má podle vládní novely činit 80 procent denního vyměřovacího základu zaměstnance místo nynějších 60 procent. Předlohu v úterý schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze sněmovna. Stát by měl podle novely vyplácet zaměstnancům ošetřovné nejdéle do letních prázdnin. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Ošetřovné nově dostanou podle schváleného pozměňovacího návrhu koaličních poslanců Romana Sklenáka (ČSSD) a Jany Pastuchové (ANO) také lidé, kteří pracují na dohody o provedení práce nebo na dohody o pracovní činnosti. Podmínkou bude to, že z těchto dohod bylo v minulosti odváděno nemocenské pojištění. Takzvaným dohodářům vyplatí stát za období od uzavření škol do konce března ošetřovné 60 procent denního vyměřovacího základu, od dubna 80 procent.

Všechny podané opoziční návrhy úprav novely Sněmovna zamítla. Patřily k nim návrhy předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, aby se 80procentní ošetřovné doplatilo už od uzavření škol před polovinou března a vyplácelo se až do konce letních prázdnin, tedy do 31. srpna.

Zvýšené ošetřovné se přibližuje podle důvodové zprávy úrovni čisté mzdy s uplatněním slevy na poplatníka. Na dávce je závislá velká část rodin s dětmi a standardní ošetřovné 60 procent nestačí v mnoha případech pokrýt jejich základní životní výdaje, zejména u samoživitelek a samoživitelů, stojí ve zdůvodnění.

Opozice s návrhy na vyšší než 60procentní ošetřovné od začátku uzavření škol a na podporu lidí pracujících na dohody neuspěla ve sněmovně už při schvalování zvláštního zákona zhruba před měsícem. V úterý se to stalo předmětem dlouhé debaty, v níž od části opozice zněla kritika na adresu kabinetu. „Vláda nás zatěžuje ve stavu legislativní nouze tím, co už mohlo být dávno vyřešeno,“ prohlásil například předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Dávku může podle důvodové zprávy pobírat až 181 tisíc lidí. Celkové výdaje státu za 30 dní by po zvýšení činily v takovém případě zhruba 3,5 miliardy korun. Při nynější hodnotě ošetřovného je to o 0,9 miliardy korun méně.

Rozšířené ošetřovné související s uzavřením škol zavedl zákon, který nabyl účinnosti v posledních březnových dnech. Stát je vyplácí rodičům dětí do 13 let věku. Vztahuje se na celou dobu uzavření škol, nynější novela stanoví nejzazší hranici 30. června. Úprava dočasně nahradila standardní dobu dobu výplaty nejvýše devět dní, když děti navíc nesmějí být starší deseti let.

Stát podle už účinného zákona hradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Ošetřovné se vztahuje také na péči o všechny nezaopatřené děti s postižením nejméně v prvním stupni, které nyní nemohou navštěvovat školu, a to bez věkového omezení. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy například policisté a hasiči, mají v těchto případech nárok na nekrácený průměrný služební příjem.

Školy se v Česku uzavřely 11. března. Otvírat by se měly postupně, v plném provozu do prázdnin ale nebudou.