Poslanci schválili vypnutí EET do konce roku i kompenzační bonus nejmenším firmám

Sněmovna: Miroslav Kalousek (TOP 09)

Sněmovna: Miroslav Kalousek (TOP 09) Zdroj: Reprofoto ČT

Sněmovna o koronaviru a EET: Miroslav Kalousek (TOP 09) komentoval vládní návrhy v České televizi (6.5.2020)
Sněmovna o koronaviru a EET: Mikuláš Ferjenčík (Piráti) (6.5.2020)
Sněmovna o koronaviru a EET: Alena Schillerová (za ANO) (6.5.2020)
4
Fotogalerie

Sněmovnou ve středu ve stavu legislativní nouze prošel vládní návrh na odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechna odvětví až do konce letošního roku. Poslanci zároveň schválili nárok na jednorázový příspěvek vedle OSVČ i malým společnostem s ručením omezeným, které postihla protikoronavirová opatření. Zákony nyní dostane k projednání Senát.

Malé společností s ručením omezeným, které zasáhla protikoronavirová opatření, budou mít nárok na jednorázový příspěvek 500 korun denně. Jde tak o obdobnou podporu, kterou nedávno získaly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). 

Příspěvek je určen pro společnosti s.r.o. s nejvýše dvěma společníky, kde o podporu mohou požádat oba. Může být i více společníků, kteří ovšem musejí být v přímém příbuzenském vztahu. V takovém případě mohou o podporu požádat všichni. Stejně jako u podpory OSVČ nesmí být žadatel současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění a nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti, tzv. kurzarbeit.

Sněmovna přijala přes nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) pozměňovací návrh Pirátů, aby tento příspěvek dostávaly i osoby samostatně výdělečné činné, které jsou současně pěstouny nebo dobrovolníky pečovatelské služby.

Zelená pro odklad EET

Sněmovna ve středu ve stavu legislativní nouze schválila také vládní návrh na odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechna odvětví až do konce letošního roku. Důvodem pro odklad je snaha nezatěžovat podnikatele po dobu epidemie koronaviru. Zákon nyní dostane k projednání Senát. Parlament už koncem března schválil jeden odklad EET, který měl trvat tři měsíce po skončení nouzového stavu.

Žádný podnikatel tak už nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Nouzový stav je prozatím schválen do 17. května. Zákon tak odložil i spuštění poslední fáze EET, která měla nastat 1. května. Evidence se měla rozšířit na všechna zbývající odvětví, hlavně na řemeslníky, ale třeba i na lékaře nebo advokáty.

Pro zákon hlasovalo všech 100 přítomných poslanců. Zákon prošel sněmovnou ve vládou předloženém znění, poslanci nepřijali jediný pozměňovací návrh.

„S ohledem na nastalou situaci se nepředpokládají po danou přechodnou dobu významnější negativní dopady na státní rozpočet,“ uvedla vláda v důvodové zprávě. Poslankyně STAN Věra Kovářová se proto ptala, k čemu tedy EET existuje, když její vypnutí nebude znamenat významnější dopady, a v případě spuštění nebude mít ani významnější přínosy. „Proč tedy obtěžovat podnikatele, nechci říkat buzerovat, když to vlastně žádný přínos pravděpodobně mít nebude?“ ptala se. Evidenci tržeb kritizovali i další opoziční poslanci.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) evidenci naopak bránila. „EET je ochrana těch poctivých a já jsem přesvědčena, a říkala jsem to tu x-krát, že těch je absolutní drtivá většina, před těmi nepoctivými, kteří jim kazí tržby, kteří jim kazí poctivé konkurenční prostředí,“ prohlásila.