Pětistovku denně dostanou i nejmenší firmy, schválila to vláda

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády (20.4.2020)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády (20.4.2020) Zdroj: ČTK - Vondrouš Roman

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády (20.4.2020)
Vláda o koronaviru: Alena Schillerová a Adam Vojtěch (24.4.2020)
Alena Schillerová (za ANO) po jednání vlády (27.4.2020)
4
Fotogalerie

Malé společnosti s ručením omezeným postižené šířením koronaviru budou mít nárok na jednorázový příspěvek 500 korun denně. Jde tak o obdobou podporu, kterou nedávno získali osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Návrh zákona v pondělí schválila vláda. Poslanci o něm rozhodnou ve zrychleném režimu. 

Příspěvek by měla stejně jako u OSVČ vyplácet finanční správa, za období od 12. března do 8. června by mohlo jít až o 44 500 korun. Finanční správa začne žádosti přijímat po nabytí účinnosti zákona, což ministerstvo financí očekává během příštího týdne. Žádost na finanční úřad lze podat nejpozději do 60 dnů po skončení bonusového období.

Příspěvek je určen pro společnosti s.r.o. s nejvýše dvěma společníky, kde o podporu mohou požádat oba. Může být i více společníků, ti ovšem musí být v přímém příbuzenském vztahu. V takovém případě mohou o podporu požádat všichni. Stejně jako u podpory OSVČ nesmí být žadatel současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění a nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti, tzv. kurzarbeit.

Dále nesmí podle ministerstva financí také jít o stejného žadatele, který už bonus čerpá z titulu OSVČ. Nárok nevzniká ani společníkům ve společnostech, které byly v určeném období v úpadku, v likvidaci nebo označeny jako nespolehlivý plátce či nespolehlivá osoba podle zákona o dani z přidané hodnoty (DPH).

V ČR je aktuálně zhruba 300 tisíc společností s ručením omezením. MF odhaduje, že o kompenzační bonus v plné výši požádá zhruba 200 tisíc z nich. Výdaje rozpočtu by tak měly činit zhruba devět miliard korun. V případě, že žádost podá i druhý společník ve firmě nebo rodinní společníci může to být až 15 miliard korun.

Zároveň MF stanovilo časový, příjmový a tzv. rezidenční test pro případné žadatele. Měl by zajistit, že jde o ekonomicky aktivní společnost schopnou prokázat minimální výši obratu. Minimálním prokazatelným obratem společnosti bude 180 tisíc korun za rok 2019 nebo předpoklad dosažení takového obratu v letech 2020 nebo 2021. Společnost musí být také daňovým rezidentem ČR, Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru. Sám žadatel pak musí být ke dni 12. března aktivním společníkem dané firmy.

„Pomoc je namířena pro aktivní společníky v čele malých eseróček, nikoliv pro firmy jako takové, ani pro pasivní investory. Pokud je žadatel společníkem ve více společnostech, ve kterých naplní podmínky programu, vznikne mu nárok na podporu pouze jednou,“ uvedla šéfka rezortu financí Alena Schillerová (za ANO).

Stejně jako u OSVČ žadatelé budou muset vyplnit formulář, uvést bankovní účet v české měně a identifikaci společnosti s.r o. a žádost odešlou na příslušný finanční úřad. Učinit tak budou moci e-mailem a přiložením naskenované žádosti s vlastnoručním podpisem. Nárok na vyplacení bonusu vzniká podepsáním čestného prohlášení, že v každém kalendářním měsíci, za které je bonus požadován, nastal den, kdy činnost žadatele nemohla být z důvodu šíření koronaviru či krizových opatření vykonávána nad míru obvyklou.

OSVČ mohou o příspěvek žádat od 9. dubna. Od 12. března do 30. dubna činí maximální příspěvek 25.000 korun, tedy 500 korun denně. Sněmovna pak 22. dubna schválila, že příspěvek bude stát vyplácet i po 30. dubnu, a to opět 500 korun denně. Zákon umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících OSVČ. Vláda s nimi zatím počítá do 25. května.

Senát ovšem minulý týden návrh upravil tak, že by se za květen měl příspěvek zvýšit na 700 korun a za červen na 900 korun. Měl by ho dostávat také širší okruh příjemců, například pěstouni nebo lidé pracující takzvaně na dohodu. Zákon tak zamířil zpět do Sněmovny, která o senátním návrhu rozhodne.