Krizím navzdory. Chudoba ve světě klesá a roste i životní úroveň

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: čtk

Chudoba v Indii a život ve slumec
chudoba
3
Fotogalerie

Navzdory stále se opakujícím se krizím se míra chudoby ve světě i u nás postupně snižuje. Ekonomické krize, jako byla ta v roce 2008, tento trend pouze zpomalují. Stejně tak roste ve většině zemí i životní úroveň. V Česku si v roce 2016 mohl průměrný ekonomicky aktivní občan koupit o 60 procent víc zboží než před sametovou revolucí.

Chudoba ve světě

Podle Světové banky je extrémně chudý ten, kdo má na jeden den k dispozici méně než 1,9 dolaru. Takových lidí bylo v roce 2015 zhruba 733 milionů, tedy zhruba desetina tehdejší světové populace. Málokdo přitom ví, že v roce 1820 to bylo celých 94 procent. Nejvyšší počet extrémně chudých obyvatel byl v roce 1980, zhruba 1,92 miliardy. Světová banka chce extrémní chudobu vymýtit do konce třicátých let.

V posledních desetiletích se na poklesu počtu extrémně chudých nejvíce podílely nejlidnatější státy světa. Podle indického vydání magazínu Quartz se v Indii mezi lety 1990 a 2013 z chudoby vymanilo 170 a v Číně dokonce 730 milionů lidí. Dělo se tak navzdory tomu, že v roce 2001 zažehla akciovou krizi takzvaná dot.com bublina a v roce 2007 pak vypukla hypoteční krize, která se přelila do celosvětové krize hospodářské. Podle čínského statistického úřadu žilo na konci loňského roku v Číně už jen zhruba 17 milionů extrémně chudých lidí, zcela vymýtit chudobu má Čína v plánu do konce této dekády.

Počet lidí žijících v extrémní chudobě

Jedinou oblastí, ve které chudoba odmítá opustit zapuštěné pozice, je Subsaharská Afrika, kde se podle Světové banky nachází 27 z 28 nejchudších států světa. Nejproblematičtější je bezmála dvousetmilionová Nigérie, která by měla v počtu chudých brzy překonat Indii. 

V České republice, která je relativně rozvinutá, se politici nesoustředí na extrémní absolutní chudobu, ale na relativní, která se vztahuje k životní úrovni celé společnosti. V českém kontextu je relativně chudý ten, kdo měl loni měsíční příjem včetně sociálních dávek nižší než 11 200 korun. V případě domácnosti rodičů se dvěma menšími dětmi pak jde o částku 23 500 korun. Do takové kategorie loni spadalo zhruba 9,1 procenta Čechů, což je nejmenší podíl v Evropské unii, kde je průměr 16,9 procenta.

Průměrná mzda v ČR roste

Životní úroveň v Česku neroste jen těm nejchudším, ale většině, počítáme-li s ukazateli průměrné čisté mzdy a průměrného důchodu. Pro zkoumání životní úrovně je přitom zásadní koupěschopnost obyvatelstva, tedy příjmy očištěné o inflaci. I v tomto ukazateli se však Čechům daří čím dál lépe. Těsně po revoluci sice koupěschopnost kvůli liberalizaci cen prudce poklesla, do poloviny devadesátých let však životní úroveň přeskočila původní předlistopadovou hranici.

Podle Českého statistického úřadu si průměrný Čech v roce 2016 mohl koupit zhruba o tři pětiny více zboží a služeb než v roce 1988, přičemž průměrný důchodce je na tom finančně lépe o 42 procent.