Krize 2008 se léčila dluhem. Hrozí další v roce 2019? | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Další krize může mít dalekosáhlejší následky než ta minulá. Zadlužení států enormně vzrostlo

sou

Ekonomický systém dnes funguje v zásadě stejně jako před minulou krizí. Pohání ho stále tentýž motor – dluh. Například globální dluh nefinančních korporací v roce 2017 přesáhl rekordních 75 bilionů dolarů a odpovídá více než 90 procentům světového HPD. Mnoho ekonomů proto varuje, že se státy nepoučily a systém může zkolabovat.

„Většina ekonomů se shodne, že zásadním hybatelem minulé krize bylo přehnané žití na dluh. To navíc bylo podporované státem. Když se podíváme do současnosti, velké rozdíly v tomto nenajdeme,“ uvádí Ladislav Krištoufek z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Vysoká zadluženost států omezuje jejich schopnost čelit krizi příští. Nejde přitom jen o problém Západu, agresivní dluhovou politiku zastává také Čína. „Jenže tentokrát už tak snadno načerpat do bankovního systému peníze z veřejných rozpočtů nepůjde,“ uvedl v dřívějším rozhovoru pro deník E15 levicový teoretik Michael Hauser. Jednotlivé stále zadluženější státy si zkrátka ještě více ztížily možnost ekonomické intervence.

Hospodářským krizím se lze vyhnout jen těžce. Zpomalování ekonomiky je přirozené

V zemích platících eurem je nyní průměrný veřejný dluh zhruba na úrovni 86 procent HDP, přičemž v poměru k výkonu hospodářství byly státy eurozóny nejvíce zadlužené v roce 2014 (94 procent HDP). Před krizí byl jejich dluh jen 67 procent. U celé Evropské unie je trend podobný, průměrná míra zadlužení je však v celém období od krize do současnosti zhruba o šest až osm procentních bodů nižší.

Na mnohých místech ve světě byly dopady krize ještě mnohem horší. Celkový dluh Spojených států vůči HDP se po krizi zvedl z 62 procent na aktuálních 105 procent a v Řecku je tento poměr dokonce 176 procent.

V České republice je dluh výrazně nižší a míra zadlužení se pomalu přibližuje předkrizové úrovni. Před rokem 2007 se dluh vládních institucí držel kolem 28 procent k HDP, na konci minulého roku to přitom bylo přibližně 33 procent. Relativně nižší dluh, který je na Západě dnes výjimečný, také oceňují ratingové agentury a investoři. Ti Česko vnímají jako klidný přístav.

Krizím navzdory. Chudoba ve světě klesá a roste i životní úroveň
Krize a investice: ochrání portfolio sázka na zlato, bitcoin, nebo dolar?
Ekonom Krištoufek: Hospodářská krize může mít nedozírné následky, společnost se posunula
Určitě si nebudu znovu říkat o důvěru, říká Babiš. Hamáčkovo ultimátum nebere vážně
Nově postavená čtvrť musí mít patinu, říká urbanista Peter Gero
Radim Jančura: Když to Babiš podělá, ukřižuju ho
Kvůli dresu ANO jsem za zločince, jednou budu primátor, říká Petr Stuchlík

Autor: sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!