Bitcoin jako energetický žrout. Ročně spotřebuje dvakrát více elektřiny než celé Česko

Těžba bitcoinů je energeticky náročná. Probíhá pomocí speciálních strojů označovaných ASIC.

Těžba bitcoinů je energeticky náročná. Probíhá pomocí speciálních strojů označovaných ASIC. Zdroj: Profimedia

Odměna za těžbu bitcoinu neustále klesá, to ale kompenzuje rostoucí cena kryptoměny.
Těžit lze ale i jiné kryptoměny, a to pomocí grafických karet.
Těžba kryptoměn není pro laiky úplně jednoduchá.
Probíhá-li mining přes grafické karty, je jich vhodné zapojit víc zároveň.
Grafických karet je ale nyní nedostatek.
15 Fotogalerie
ČTK , vku

Nejznámější kryptoměna bitcoin spotřebuje za rok asi dvakrát více elektřiny než Česká republika. Vyplývá to z analýzy Cambridgeské univerzity, na níž upozornil server BBC. Kdyby byl bitcoin stát, patřil by mezi třicet největších spotřebitelů elektrické energie. Univerzitní badatelé uvedli, že nejznámější kryptoměna spotřebuje kolem 121,36 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily pro srovnání loni 30,05 TWh elektřiny.

Bitcoiny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší matematické algoritmy a za vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Procesu se říká těžba a lidé, kteří tímto způsobem získávají bitcoiny, jsou označováni jako těžaři nebo mineři. „Těžba“ kryptoměny si žádá značné množství elektrické energie. Pokud cena kryptoměny neklesne, nesníží se patrně ani její spotřeba elektrické energie.

Cena bitcoinu tento týden překonala hranici 48 tisíc dolarů (1,02 milionu korun). Jen za úterý si si připsala více než 20 procent.

Podívejte se, jak a pomocí kterých strojů probíhá těžba kryptoměny:

K růstu notně přispělo pondělní oznámení americké společnosti Tesla, že nakoupila bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů a že začne digitální měnu přijímat i jako úhradu za své automobily. Rozhodnutí Tesly investovat do bitcoinu podrývá ekologický punc tohoto amerického výrobce elektromobilů.

„Bitcoin je zkrátka navržený tak, že spotřebovává hodně elektřiny,“ řekl BBC Michel Rauchs z Cambridgeské univerzity. „To se v budoucnu nezmění, pokud se cena bitcoinu výrazně nesníží,“ dodal Rauchs, který se podílel na vzniku online nástroje, který spotřebu odhaduje.

Zmíněný nástroj řadí spotřebu elektrické energie kryptoměnou před Argentinu (121 TWh), Nizozemsko (108,8 TWh) a Spojené arabské emiráty (113,20 TWh). Bitcoin pomalu dohání Norsko, které ročně potřebuje 122,20 TWh. Česká republika podle indexu ročně spotřebuje 62,34 TWh.

Elektrická energie, kterou spotřebuje ročně bitcoin, by stačila k provozu všech rychlovarných konvic v Británii na 27 let. Na druhou stranu se rovná roční spotřebě všech elektrických přístrojů ve Spojených státech, kterou jsou zapnuté, ale neaktivní.