Bitcoin slaví desáté výročí | E15.cz

Bitcoin slaví desáté výročí. Ajťáci kryptoměnu oceňují, Buffett přirovnává k jedu na krysy

Bitcoin slaví desáté výročí. Ajťáci kryptoměnu oceňují, Buffett přirovnává k jedu na krysy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Jan Vávra

Jan Vávra

Ve středu uplynulo deset let od zveřejnění programové dokumentace virtuální měny bitcoin. Devítistránkový dokument dal vzniknout aktivu s hodnotou převyšující 100 miliard dolarů.

Zdánlivě nenápadný dokument publikovaný pod dosud neobjasněným pseudonymem Satoshi Nakamoto řeší jedny ze základních výzev finančního a technologického světa.

Popisuje čistě digitální peníze, které nelze zkopírovat či padělat. Zároveň si je mohou lidé de facto anonymně posílat napříč planetou, aniž by k tomu potřebovali prostředníka typu bank.

Nejznámější český propagátor kryptoměn se pouští do nového projektu

„Dokument popisující bitcoin právem patří mezi mezi nejvíce originální a nejvlivnější práce, které kdy v dějinách počítačové vědy vznikly,“ uvádí pro portál Coindesk odborník na počítačovou bezpečnost Joseph Bonneau z Newyorské univerzity.

Ve známost širší veřejnosti se ale bitcoin dostal zejména loni, kdy během dvanácti měsíců vzrostla cena jedné digitální mince z 900 na 19 500 dolarů.

Vydavatel české kryptoměny se potýká s insolvencí

Odstartovala tím novodobá investiční mánie. Bitcoin je však v současnosti do značné míry obětí svého úspěchu. Spíše než coby platidlo reálně funguje jako nástroj spekulantů, uvádí poradenská firma Diar Research.

Pozdní investoři nicméně mnohdy sčítají ztráty, od zimních maxim bitcoin ztratil až 65 procent ceny. I přesto však celková hodnota více než 17 milionů virtuálních mincí v oběhu přesahuje 100 miliard dolarů.

Jak se mění svět a jak s inovacemi souznějí kryptoměny? Která technologie je hlavním motorem současného pokroku? Dočtete se v novém vydání magazínu E15 Premium. Objednávejte zde >>>
Jak vyhrát budoucnost

I díky této pozornosti se ale bitcoin rozšířil během desetiletí existence mezi zhruba desetinu americké populace, jak vyplývá z průzkumu portálu Finder.

O přínosu bitcoinu však část nejvýznamnějších byznysmenů pochybuje. Warren Buffett kryptoměnu přirovnal k jedu na krysy a opakovaně se nechává slyšet, že spekulace na cenu bitcoinu není investicí v klasickém slova smyslu. Podobně uvažuje i zakladatel Microsoftu Bill Gates.

Zastánci nejrozšířenější kryptoměny ale argumentují, že tak jako bitcoin ve stínu finanční krize vznikl, další ekonomické problémy zemí prvního světa jeho potenciál naplno ukáží. Bitcoin má například pevně daným počtem svých „mincí“ vzdorovat inflaci.

Za deset let může bitcoin stát sto tisíc dolarů


 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!