Koronavirus má pomoci porazit i blockchain | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

K potlačení koronaviru má přispět i blockchain

K potlačení koronaviru má přispět i blockchain
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová
Jan Vávra

Jan Vávra

Jak porazit pandemii koronaviru? Pomoci má podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí inovace, na které technologicky stojí kryptoměny jako bitcoin. Řeč je o blockchainu, decentralizované účetní knize, mezi jejíž výhody spadá zejména zabezpečení údajů.

Kvůli tomu, že se na její správě obvykle podílejí na sobě nezávislé počítače umístěné po celém světě, je mimořádně složité takovou databázi hacknout. Tyto vlastnosti by se daly využít při vývoji nejrůznějších mobilních aplikací sloužících jako certifikát, že dotyčný jedinec absolvoval test na koronavirus s negativním výsledkem.

Klíčové je, že kvůli bezpečnostní architektuře blockchainu by na něm uložená data teoreticky mohly brát jako relevantní i státní úřady. S podobnými ambicemi vyvíjí své projekty například berlínský start-up Spherity nebo badatelé na univerzitě Villanova v Pensylvánii. Praktické využití je zřejmé: při cestách do zahraničí nejspíš bude řada států vyžadovat potvrzení o absolvování testu na koronavirus. A v 21. století se nabízí nespoléhat na zfalšovatelné papírové lejstro. Na druhou stranu – blockchain existuje přes deset let a kromě kryptoměn dosud žádné jiné masové využití nenašel. Nic na tom nezměnily ani opakované mantry, jak principy decentralizované účetní knihy změní svět.

Kicom: Srazí další akciový propad hodnotu bitcoinu? Kryptoměna se začala chovat atypicky

I kdyby však myšlenka „koronavirového digitálního pasu“ dospěla do své realizace, nastane příležitost pro zhmotnění obav ze špehování občanů. Ty lze samozřejmě mírnit slovy o naprosté anonymizaci dat, případně zveřejněním zdrojového kódu aplikace. Orwellovsky zaměřené oko by si ale všimlo, že ke stále více činnostem je v době koronakrize potřeba propustka, čímž se občan dostává pod stále větší kontrolu. Jak ale nedávno uvedla agentura Bloomberg s odkazem na obavy z digitálního Velkého Bratra: možna nabízí lepší metaforu pro současnost Franz Kafka než George Orwell.

Důvodem je nepřehledné množství vzájemně ne vždy zcela komunikujících nástrojů digitální kontroly. Hodí se dodat: Ke komu byste se vlastně dovolali, kdybyste chtěli reklamovat údaje v databázi, která nemá žádného hlavního správce? Zní to jako pěkná kafkárna.

Kicom: Co by se muselo stát, aby bitcoin umřel

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!