Kdy nakoupíte bitcoin u českých bank? Kryptoměny dávají vzpomenout na kauzu kultury kriplů

Banky v Česku stále hledí na bitcoin a krypto jako na nežádoucí jev.

Banky v Česku stále hledí na bitcoin a krypto jako na nežádoucí jev. Zdroj: DALL-E

V Česku by se mohlo brzy odehrát volné pokračování jednoho z nejzajímavějších byznysových příběhů letošního roku.

V lednu vstoupil bitcoin prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů na Wall Street a vzbudil ve formě ETF nevídaný zájem investorů. Kryptoměna, která od svého vzniku nesla tak trochu i známku punku a rebelie, tím symbolicky oblékla sako a kravatu. Investovat do bitcoinu přes ETF znamená vzdát se možnosti jím platit nebo držet ve vlastní digipeněžence. Populární heslo bitcoinové komunity „buďte sami sobě bankou“ tímto krokem ztrácí na významu. A z pohledu skalních bitcoinistů bude hůř. K pomyslnému vykleštění myšlenky bitcoinu by se mohly přidat i v Česku působící banky.

Důležitý krok k tomu udělala vláda, když ve středu schválila vnoření evropské kryptoregulace do paragrafů zákona o digitálních financích. To může mít v nejbližších letech řadu zajímavých vedlejších dopadů. Byznys kolem virtuálních měn tím snadněji získá nálepku regulovaného důvěryhodného odvětví. Někteří poslanci by navíc chtěli při hlasování o digitálních financích ve sněmovně prosadit férovější danění zisků z kryptoměn podle stejného principu jako u akcií.

Nač si dát pozor při investici do kryptoměn:

Video placeholde

Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách • Videohub

Regulace může vzbuzovat naděje i v tom směru, že by mohla pomoci do budoucna vykořenit prodejce nejrůznějších podvodných tokenů. Seriózní obchodníci s kryptoměmami se ale zároveň bojí, aby je nové předpisy neudusily – regulace vyžaduje získání licence od České národní banky. Podvodníci lákající přes sociální sítě nebo telefonáty na zaručené výdělky z krypta díky AI ale o žádnou licenci žádat nebudou. Totéž platí i pro banky.

Pokud by chtěly svým klientům nabízet investice do kryptoměn, bude jim stačit tento záměr jen oznámit regulátorovi. Za hranicemi Česka už takové spojenectví krypta a tradičního finančnictví funguje. Například rakouská regionální banka Raiffeisen už tento druh investic zprostředkovává. Bez ohledu na to, že v Česku její bankovní sestřenice odmítá vést stejně jako ostatní banky kryptofirmám účty a považuje investice do bitcoinu a spol. za rizikové nejen pro klienty, ale kvůli obavám z praní peněz i pro svůj vlastní byznys. To se může změnit. Optimisté věří, že regulace krypta jednak převrátí neochotu bank vést kryptofirmám účty, jednak je přiměje bitcoiny a spol. rovnou nabízet a tím i popularizovat u lidí kryptoměnami dosud nepolíbených.

Skeptici očekávají, že na odříznutí českých kryptopodnikatelů od účtů se nezmění nic a finanční domy si akorát byznys s obchodováním s bitcoiny uzurpují pro sebe. Jisté je, že kryptobyznys dozraje do další fáze. Bylo by načase. Česko je sice sídlem řady bitcoinových milionářů, některé kryptoměnové firmy dosahují miliardových obratů a jejich zakladatelé mají nakročeno do žebříčku nejbohatších Čechů, ale z pohledu bank, úřadů a některých tradičních investorů je mnohdy celý byznys kolem bitcoinu a krypta pochybný.

Současné dění kolem kryptoměn v Česku proto nezačíná připomínat jen příběh vstupu bitcoinu na Wall Street, ale dává vzpomenout i na počátky rozmachu českého videoherního průmyslu. Ten rovněž doprovázely místy bizarní obavy tradičních institucí. Školy se hrozily z představy, jak hraní stříleček na počítači povede k prudkému růstu kriminality mladistvých.

Kulturní publicisté jako Radovan Holub psali na sklonku minulého století o hrách jako o kultuře kriplů, čímž pomohli na chvíli zarámovat mladé odvětví jako útočiště asociálů a podivínů, kteří si s jedničkami a nulami rozumějí více než s lidmi. Teď patří počítačové hry k tomu nejvýdělečnějšímu, co tahle země světu nabízí. Nikdo ale nedokáže říct, jestli by tomu tak bylo i v případě, pokud by vývojářská studia měla problém se získáním bankovního účtu.

Řekli o bitcoinu. Jak na kryptoměnu reagoval svět byznysu

Kryptoměna bitcoin se dostala do oběhu 3. ledna 2009. Během patnácti let existence zaujala nejen vývojem svého kurzu, ale i tím, jaké reakce vzbudila mezi známými podnikateli, investory nebo politiky. Následuje chronologicky řazený výčet silných výroků o nejstarší virtuální měně.

2010

„Pokud tomu nevěříš nebo nerozumíš, nemám čas tě přesvědčovat, sorry.“ Reakce dodnes neznámého tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota, když na diskuzním fóru popisoval technické parametry kryptoměny.

2011

„Od peněžního systému chceme, aby zprostředkovával transakce a aby díky tomu rostlo hospodářství jako celek. V případě bitcoinu se ale nic takového neděje. Na něm bohatnou ti, kteří ho mají dostatek a neutrácejí.“ Lauerát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.

2014

„Držte se od bitcoinu dál. Je to v podstatě jen šálení smyslů.“ Šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett se o čtyři roky později zmínil o bitcoinu znovu kriticky. Vyjádřil přesvědčení, že virtuální měna špatně skončí, a přirovnal ji k jedu na krysy.

2015

Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích.Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích.|archiv E15

„Vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst." Andrej Babiš v roli ministra financí takto komentoval zprávu, že kryptoměnu bylo možné koupit i na pobočkách České pošty.

2017

„Bitcoin je ukazatelem toho, jak velká je ve světě poptávka po praní špinavých peněz.“ Larry Fink, šéf společnosti BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě. V roce 2023 ale svůj názor změnil. Právě jeho firma se začala připravovat na spuštění prvního bitcoinového burzovně-obchodovaného fondu (ETF). Růst kurzu bitcoinu na podzim 2023 navíc glosoval slovy, že jde o přesun investorů za kvalitou, a tou kvalitou je podle Finka právě dominantní kryptoměna.

2018

„Bitcoin je příklad investice, na který sedí teorie většího hlupáka. Sama o sobě kryptoměna nic neprodukuje. Kdybych si teď mohl vsadit na její pokles, udělám to.“ Zakladatel Microsoftu Bill Gates, později, v roce 2022, na téma kryptoměn dodal, že kdo má méně peněz než Elon Musk, neměl by bitcoin vůbec kupovat.

2021

„V době, kdy na standardní měně máte úroky pod úrovní inflace, jenom blázen by se nedíval po alternativách. Konkrétně bitcoin je skoro stejný bullshit jako ty běžné peníze. Klíčové slovo je ,skoro’“. Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX, jehož firmy drží bitcoiny ve své rozvaze.

2023

 „Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS. „Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS.|e15 Michaela Szkanderová

„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský.„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský.|E15 Michaela Szkanderová