Bitcoin objevili komunisté. Komentář Jana Vávry | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Komentář Jana Vávry: Bitcoinem proti komunismu

Jan Vávra

Jan Vávra

Svět kryptoměn objevili i mladí komunisté. Na svém webu „přetiskli“ mezi alternativně se tvářícími weby rozšířenou hypotézu, že nejpopulárnější virtuální měna bitcoin je výtvorem amerických tajných služeb. 

Těm měl bitcoin zásadním způsobem usnadnit financování – co na tom, že veškeré transakce jsou dohledatelné ve veřejném blockchainu a jestli je nějaký finanční produkt stoprocentně anonymní, tak je to především stará dobrá hotovost.

Mimochodem, kryptoměn existuje přes 1600 a americké tajné služby jistě mají i další věci na práci, než je vymýšlet a kontrolovat úplně všechny.

Kryptoměny pod palbou. Ke krádežím za stovky milionů stačí i poměrně malý výpočetní výkon

Těmto a ještě divočejším spekulacím každopádně nahrává skutečnost, že identita tvůrce (nebo tvůrců) této virtuální měny není dosud známa. Zda to bitcoinu dodává na zajímavosti, nebo naopak nevěrohodnosti, to už záleží na perspektivě.

Ta je ale v případě mnoha levicových ideologů ve vztahu ke kryptoměnám pozoruhodná sama o sobě. Z virtuálních měn jako by se stávalo další téma, kde jim ujíždí vlak. Nejen proto má v debatách o bitcoinu a dalších digitálních mincích neproporčně velký prostor utopie libertariánská, dokolečka zvěstující nahrazení státu coby instituce trhem jako univerzální řešení.

Zdenka Klapalová: Reality jsou lepší investice než bitcoin

Je to paradox, protože kryptoměny charakterizují některá i pro levici potenciálně hodně lákává klíčová slova. Místo představy nahrazení stávajícího korporativistického fungování finančního systému decentralizovanými kryptoměnami se sdílenou databází si ale levicový diskurs mnohdy všímá spíše energetické náročnosti těžby virtuálních měn, genderového složení panelů na blockchainových konferencích či právě konspiračních teorií zahrnujících americké tajné služby.

Jsou to ale právě v úvodu zmínění (nejen) mladí komunisté, kteří by měli vědět, že s „reakčním“ přístupem nejspíš daleko nedojdou.

Výnos z dolování bitcoinu uvadá, těžař kryptoměn jde ale na zisk jinak
Za deset let může bitcoin stát sto tisíc dolarů
Karel Fillner: Začínáte s kryptoměnami? Vsaďte na bitcoin, rok 2018 má ale i svého černého koně
Komentář Pavla Ryby: Ekonomiku ohrožují hned tři bubliny naráz

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!