Dvě pizzy za deset tisíc bitcoinů. Proč fanoušci kryptoměny slaví výročí zvláštní transakce

Platit pizzu bitcoinem? Existují různé způsoby, jak to udělat.

Platit pizzu bitcoinem? Existují různé způsoby, jak to udělat. Zdroj: Midjourney

Bitcoinová komunita slaví zajímavé výročí. Před třinácti lety si floridský programátor Laszlo Hanyecz koupil dvě pizzy z řetězce Papa John’s za deset tisíc bitcoinů. Tehdy virtuální měna větší hodnotu neměla, nyní by cena deseti tisíc bitcoinů přesahovala pět miliard korun. Dnešním pohledem jedna z nejnešťastnějších „investic“ všech dob ale představovala z hlediska vývoje bitcoinu průlom. Jde o první zdokumentovanou směnu virtuálních mincí za zboží. Nebýt podobných průkopnických nápadů, ani ne patnáct let starý bitcoin by nemusel být zdaleka tak populární jako nyní.

„Myslím, že úvahy o současné hodnotě těch bitcoinů pro mě nejsou dobré,“ svěřil se Hanyecz v roce 2019 serveru CBS. V nakupování za bitcoiny v květnu 2010 nepřestal, celkem pak ještě utratil za podobné pochutiny kolem 100 tisíc bitcoinů.

Na druhou stranu koupí dvou pizz v hodnotě 41 dolarů zřejmě poprvé jasně ukázal, že kryptoměna může mít i dost praktické využití. Placení bitcoinem bylo však v roce 2010 o mnoho komplikovanější kvůli absenci rozšířených platebních bran a terminálů, přes které by podniky virtuální mince přijímaly. Hanyecz proto sháněl dobrovolníka, který mu pizzu přinese a za bitcoiny předá.

Programátor tak za své peníze dostal i donáškovou službu. A dnes je obchod, který před lety uskutečnil, v komunitě fanoušků virtuálních měn známý jako Bitcoin Pizza Day.

Neméně důležitá je také role protistrany. Jeremy Sturdivant, další člen tehdejší aktivní bitcoinové komunity, se rozhodl výzvu Hanyecze vyslyšet a virtuální měnu coby prostředek směny přijmout. Něco takového zdaleka není samozřejmostí ani dnes.

Takhle vypadá možná vůbec nejslavnější pizza 21. století: Pizzy pořízené v roce 2010 za 10 tisíc bitcoinů.Pizzy pořízené v roce 2010 za 10 tisíc bitcoinů.|Laszlo Hanyecz

Akceptování bitcoinových plateb takzvaně napřímo (bez zprostředkovatele, který by transakci okamžitě konvertoval na standardní měnu) není v Česku ani jinde ve vyspělém světě tak běžné, jak možná Hanyecz a spol. doufali. Poslat kryptoměnu z jedné digitální peněženky do druhé a na oplátku získat nějakou tu pochutinu lze například v kavárnách Paralelní Polis v pražských Holešovicích nebo v kolínském Bitclubu.

Kdo by chtěl mít jistotu, že svou kryptoměnu může utratit za nákup pizzy v prakticky jakékoli restauraci, musí spoléhat na centralizovaná řešení. Služby typu Crypto.com, Binance Card či Crypto.com Card nabízejí ve spolupráci s Visou či Mastercard vlastní platební kartu, na kterou lze nahrát virtuální mince a platit všude, kde funguje platební terminál. V okamžiku transakce dojde ke směně kryptoměny na standardní platidlo. Využívání podobných služeb však vyžaduje mimo jiné podstoupit proces ověření totožnosti a obecně je jejich centralizovaná povaha v rozporu s étosem, který vyznávají skalní bitcoinisté.