Bitcoin je velmi spekulativní, zregulovala bych jej, míní Yellenová | e15.cz
M A

Kryptoměny

Na některé akcie pozor, varuje Yellenová. Bitcoin by zregulovala

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Investoři lačnící po rychlém výdělku by měli být velmi ostražití. Rekordní burzovní maxima by pro ně v době nízké úrokové míry a obřích pandemických ztrát měly být jasným výstražným světlem. Upozorňuje na to čerstvě dosazená americká ministryně financí Janet Yellenová, bývalá šéfka americké centrální banky Fed.

Yellenová připouští, že rekordy na burzách dávají částečně smysl díky velice uvolněné měnové politice Fedu. „Je třeba si uvědomit, že žijeme v období velmi nízké úrokové míry. A pakliže máme vysoké valuace firem a úrokovou míru nízkou, poměr P/E má tendenci růst. To znamená, že zejména v určitých sektorech bychom měli být velmi opatrní,“ řekla Yellenová CNBC. Poměr P/E udává, při jaké ceně se obchoduje jedna akcie k zisku, který jí přísluší. Pokud je tedy poměr například sto, investor držící akcii platí sto dolarů za dolar zisku firmy.

Yellenová odmítla nebezpečné sektory upřesnit, ale na otázku týkající se bitcoinu sdělila, že tuto digitální měnu vnímá jako vysoce spekulativní aktivum, které by regulovala. 

„Je třeba si ujasnit, že lidé bitcoin nedrží jako platidlo. A pakliže je to investice, držitelé by měli být chráněni stejně jako všude jinde,“ řekla. Jakékoli regulované instituce obchodující s bitcoiny by se zároveň měly ujistit, že splňují veškeré regulatorní povinnosti.

Kryptoměny zažívají další renesanci. Bitcoin se tento týden poprvé přehoupl přes hranici 50 tisíc dolarů za minci a zájem investorů doprovázejí podpůrná prohlášení z řad zavedených gigantů bankovního sektoru. Mastercard například tento týden uvedl, že letos umožní přijímat platby v kryptoměnách. Podobný plán má BNY Mellon, nejstarší americká banka. Svým klientům nově hodlá bitcoiny a jiné kryptoměny držet, spravovat i převádět.

Autor: sou

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery