Blockchain, technologie kryptoměn, se pomalu prosazuje | E15.cz

PwC: Většina firem se o blockchain zajímá, jen málokteré ale uplatnily technologii v praxi

Hardware napomáhající fungování blockchainu kryptoměn
Hardware napomáhající fungování blockchainu kryptoměn
• 
ZDROJ: profimedia

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V souvislosti s technologií blockchainu, na které funguje nejznámější kryptoměna bitcoin, se často hovoří o revoluci. Ta však ještě nepropukla plnou silou, přestože bitcoin existuje téměř deset let. 

Průzkum poradenské společnosti PwC mezi 600 korporátními šéfy v 15 zemích světa ukázal, že se o popsanou inovaci zajímá 84 procent oslovených firem. Výrazně menší část respondentů, 15 procent, však uvedla, že se v jejich firmě podařilo technologii nasadit do ostrého provozu.

Další desetina se s ní momentálně nachází v pilotní fázi. Největší část oslovených, třetina, uvedla, že blockchainové řešení vyvíjí. „Všichni o blockchainu mluví a nikdo nechce zůstat pozadu,“ uvádí tvůrci studie.

„Je však poněkud zarážející, jak pomalu jdou věci kupředu,“ uvedla pro agenturu Bloomberg šéfka sekce finančních služeb PwC Grainne McNamarová. „Mnoho lidí udělalo prvních pár kroků, ale pak zůstali stát na místě. Zřejmě jim dělá problém vyčíslit návratnost investice,“ dodala manažerka. Pro firmy je údajně také komplikované nahrazení či vylepšení stávající informační infrastruktury.

Potenciál blockchainu, decentralizovaného řešení pro ověřování a ukládání dat, přitom část investorů označuje jako revoluční. V takovém kontextu bývá přirovnáván k vynálezu internetu.

Dosud však technologie našla hlavní využití v kryptoměně bitcoin. Ten vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Blockchain, který lze přirovnat k decentralizovanému řetězci transakcí, umožňuje finanční převody přímo mezi jednotlivými uživateli. Tím dochází k eliminaci role třetích stran, typicky bank. Správnost údajů v řetězci ověřuje množství na sobě nezávislých počítačů po celém světě. Jakmile tak do blockchainu informace jednou vstoupí, prakticky vzato má zůstat nezměněna. A takové vlastnosti lákají firmy nejen z oblasti financí.

IBM například hodlá sledovat původ diamantů s cílem dbát na jejich pravost. Přepravní firma Maersk pak technologii testuje pro sledování a dokumentaci jednotlivých zakázek.

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video