Trh s virtuálními měnami je v úpadku, firmy ztrácejí zájem o emise kryptoměn | e15.cz
M A

Kryptoměny

Trh s virtuálními měnami je v úpadku, firmy ztrácejí zájem o emise kryptoměn

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Popularita investic do virtuálních měn po celý letošní rok strmě klesá.

Během října dokázaly firmy napříč světem udat investorům své nově vydané mince jen za zhruba padesát milionů dolarů. To je pětadvacetkrát méně peněz, než nabrali globální hráči během kryptoměnového šílenství letos v lednu, a zároveň nejslabší číslo od loňského dubna. Objem nově vydaných virtuálních měn slábne stabilně po celý letošní rok, kritičtěji vnímají kryptoměnovou scénu regulátoři a růžové brýle odkládají i samotní investoři.

„Dramaticky se ztížily podmínky pro upisující i upisovatele nových kryptoměn. Ty zastavily masivní cenový růst přející i měnám, za kterými nestál reálný byznys,“ říká partner fintechové společnosti Red Eggs Jan Lamser. Podle něj dali od virtuálních měn ruce pryč i spekulanti.

„Skupovali mince, které tak v podstatě bez výjimky nějakou dobu rostly a dokázaly vzbudit dojem, že o podkladové projekty je reálný zájem,“ vysvětluje Lamser s tím, že tito krátkodobí investoři se mincí posléze zbavili.

Letošní rok se přesto tak jako tak zapíše do dějin kryptoměn jako doposud rekordní. Podle dat serveru icodata.io získaly firmy prodejem svých mincí až 7,1 miliardy dolarů, loni to bylo o miliardu méně. Fakt, že boom virtuálních měn propukl teprve nedávno, dokazují statistiky roku 2016. Tehdy se prodaly mince jen za 90 milionů dolarů.

Speak Visually. Create a presentation with Visme

„Odborná komunita nedává zhruba devadesáti procentům projektů financovaných vydáním kryptoměny větší šance na úspěch,“ připomíná jejich obvyklý osud nezávislý odborník na virtuální mince Karel Fillner. Podle znalců ale trh přesto není mrtvý.

Propříště ale má být vydávání kryptoměn nákladnější, a to zejména kvůli jejich sladění s platným právem či zabezpečením větší informovanosti investorů. Skloňovat se začíná i nový pojem takzvaných zajištěných nabídek kryptomincí. Spustit obchodní platformu pro emise měn splňující pravidla amerického regulátora SEC, který více chrání investory, ohlásila během října například jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb.

Trh s virtuálními měnami tak letos zažívá úpadek. Zatímco během ledna dosahovala celková hodnota všech kryptoměn i takřka devíti set miliard dolarů, nyní je to jen kolem dvou set miliard, tedy nejméně za poslední rok.

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery