Anglie, Skotsko a Severní Irsko chtějí omezit hlavičkování malých fotbalistů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Anglie zakázala dětem hlavičkovat. Zatím jen při tréninku

Michal Šenk

Michal Šenk

Anglický fotbal je léta známý ostrými hlavičkovými souboji. Centry z křídla následované hlavičkami do sítě ale budou nejspíš k vidění stále méně často. Děti do 11 let mají podle nařízení fotbalové asociace The FA přestat ve snaze trefovat balon hlavou. K doporučení se přidaly i fotbalové asociace ve Skotsku a v Severním Irsku. Zatím v tréninku, zápasy jsou povoleny.

Asociace zároveň od nynějška trenérům doporučují omezené penzum hlaviček i u starších dětí do 18 let věku. U nich má mít nácvik hlaviček v tréninku nízkou prioritu.

The FA se odvolává na výzkum univerzity v Glasgow, který upozorňuje na to, že fotbalisté jsou třiapůlkrát náchylnější k onemocněním mozku, zejména Parkinsonově chorobě či stařecké demenci. To, že se nařízení týká jen tréninků, odůvodňují asociace tím, že v zápasech k tolika kontaktům hlavy s míčem nedochází. Zároveň The FA a spol. tvrdí, že není žádná zřejmá spojitost hlavičkování s vyšší pravděpodobnosti onemocněním mozku v pozdějším věku hráčů. Instituce ale prý raději zaujímají opatrnější postoj.

U starších dětí mezi 11 a 18 lety dokonce The FA vypočítala, že tolerovatelné množství hlaviček v tréninku je pět při jedné tréninkové jednotce měsíčně.

Bohemians si díky dědictví polepší o sedm milionů

Britská lékařská obec podle zprávy BBC, která sbírala ohlasy na rozhodnutí, současný vývoj více méně vítá. Někteří experti poukazují na to, že přímých důkazů spojitosti hlavičkování a zdravotních problémů v budoucnu ale musí být poskytnuto víc.

Novou agendu fotbalu na ostrovech uvítala třeba Dawn Astleová. Její otec Jeff byl profesionální fotbalista, hráč West Bromwich Albion a anglické reprezentace. Zemřel v roce 2002 na encefalopatii, globální selhání mozku. „Doufám, že brzy přibude i úprava pro fotbalisty starší 18 let,“ reagovala na novinku Astleová.

Výnosný Super Bowl. Hráči vítězného Kansasu si přijdou na milionové bonusy

Někdejší hráč Tottenhamu Hotspurs či Wolverhamptonu Wanderers Jamie O´Hara se naopak postavil proti úpravám hlavičkování. „Hlavičkování je základní schopnost fotbalisty. A jak se to mladí naučí, když to nebudou moci trénovat?“ uvedl.

V roce 2015 k podobnému omezování hlavičkování dětí jako nyní ve Spojeném království sáhly Spojené státy. Tam tato změna mimo jiné rozproudila sérii žalob ze strany rodičů a trenérů, kteří v nemožnosti trénovat hlavičky spatřovali hendikep ve fotbalovém rozvoji svých ratolestí a svěřenců.  

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!