Češi zdokonalili pěstování vysoce léčivých kosatců. Pomohou hlavně proti akné

V Česku přirozeně roste osm druhů kosatců patřících do rodu iris.

V Česku přirozeně roste osm druhů kosatců patřících do rodu iris. Zdroj: EcoFuel Laboratories

Oddenky kosatců připravené ke zpracování
2
Fotogalerie

Chrání sliznice, osvědčil se při onemocnění žlučníku, český bylinář Radomír Wojnar jej ve směsi předepisoval při bolestech periferních nervů a kdysi se jeho květ mísil s kamennou solí, mátou a pepřem, aby plnil funkci zubní pasty. Řeč je o kosatci, pestrobarevné jednoděložné rostlině, která zažívá renesanci díky rostoucímu zájmu veřejnosti o léčivé preparáty založené na přírodních výtažcích.

V centru dění kolem kosatce se ocitli odborníci z Národního centra kompetence Biorafinace jako oběhové technologie (BIOCIRTECH), které vede Ústav chemických procesů Akademie věd. Zdokonalili proces získávání účinných látek a jejich zpracování vylepšili natolik, že by kosatcové preparáty zaměřené na péči o pokožku mohly již na sklonku roku 2022 zamířit na trh.

„Pokožka trpí v důsledku civilizačních tlaků zahrnujících stres i znečištění životního prostředí. Mladí lidé zase často řeší její zánětlivé stavy,“ upozornil Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury ČR, která se na financování výzkumu s rozpočtem přesahujícím čtvrt miliardy korun finančně podílela.

Nová pěstební metoda

Vývoj a výzkum dostala na starost firma EcoFuel Laboratories, která ve spolupráci s Botanickým ústavem AV ČR analyzovala více než 150 odrůd kosatců, vytipovala 36 kultivarů a získala z nich téměř dvě stovky nejrůznějších extraktů. Významně také posunula způsob pěstování kosatců, kterým vzrostla účinnost získávaných výtažků. Rostliny pěstovali mimo půdu.

V rámci takzvané aeroponie byly rostliny zavěšené ve sklenících a pěstované v rozstřikované mlze, která obsahuje nezbytné živiny. Využili k tomu roztok hydrolyzátu odpadního peří, který BIOCIRTECH už předtím vyvinul.

„Díky tomu, že kosatce nebyly v kontaktu se zeminou, jsme získali čisté kořeny a oddenky. Z nich vytvořený extrakt vykazuje vysokou biologickou aktivitu,“ uvedl pro deník E15 Petr Kaštánek, ředitel společnosti EcoFuel Laboratories. Získané látky, které působí protizánětlivě, antioxidačně a antimikrobiálně proti mikroorganismu vyvolávajícímu akné, byly až patnáctkrát účinnější oproti běžně pěstovaným rostlinám.

Celoevropský trh. Přinejmenším

Získané extrakty se nyní zapracovávají do série produktů léčebné kosmetiky Neobotanics, která by měla na trh dorazit někdy na sklonku příštího roku. „Další získané biologicky aktivní látky budou nabízeny farmaceutickým a biotechnologickým firmám k využití do jejich produktů. Jednotlivé licence pak půjdou do nabídky dalším zájemcům,“ dodal Kaštánek s tím, že momentálně největší distribuční platformou firmy je německý web společnosti Amazon.

O distribuci nové řady kosatcových přípravků však jedná s dalšími firmami s celoevropským rozsahem. Potenciál byznysu umocňuje fakt, že akné podle lékařských odhadů postihuje přes devět procent globální populace.

V rámci trendu se bok po boku kosatců prosazují „mediálně aktivnější“ rostliny, například ostře sledované konopí, jehož léčebné verze se v Česku prodají nanejvýš desítky kilogramů ročně. Například v Německu se to počítá na vyšší jednotky tun. Ostatně zmíněná tuzemská firma Neobotanics staví svůj byznys hlavně v Německu na prodeji jiného s konopím souvisejícího izolátu: kanabidiolových (CBD) olejů a mastí s podíly psychotropních látek.

Dostupnost CBD extraktů se v poslední době významně zvýšila a vlastní řadu olejů lze vedle specializovaných prodejen či lékáren nalézt třeba v sortimentu řetězce DM Drogerie. 

Léčivé účinky nejrůznějších rostlin byly známé předkům lokálních obyvatelstev dávno předtím, než se o nich objevily písemné záznamy. První zaznamenanou léčivou rostlinou, o které se dochoval záznam na hliněných tabulkách v Egyptě z doby zhruba 1500 let před Kristem, byla vrbová kůra. Výzkum zaměřený na izoláty rostlinných aktivních látek začal v širší míře až v průběhu padesátých let dvacátého století.