EU se shodla na férovém roamingu, podmínky pro data budou pohádkové

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock.com

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Evropská komise
Andrus Ansip
6
Fotogalerie

Konec roamingu v Evropské unii se přiblížil. Zástupci členských států v pondělí odstranili předposlední překážku k bezstarostnému užívání telefonů při cestách po EU.

Ministerští experti členských zemí se v pondělí shodli na tom, jak nastavit využívání bezplatného roamingu v Evropské unii. Ve středu začnou spolu s Evropským parlamentem řešit nejpalčivější otázku velkoobchodního cenového stropu pro využívání dat. Návrhy se v minulosti pohybovaly mezi 1,05 eurocentu za megabajt ze strany evropských ministrů a polovinou centu, kterou chce Evropský parlament. Evropská komise pak vidí kompromis na 0,85 centu.

Zástupci ministerstev se v pondělí shodli na tom, že lidé s jednorázově předplacenými službami je mimo domov budou moci využívat do výše svého zbývajícího kreditu. Komu zůstalo 300 korun, bude je mít k dispozici i v zahraničí.

Zákazníci s paušálem budou moci podle Evropské komise využít data za dvojnásobek měsíční hodnoty své smlouvy. Kolik megabajtů to přesně bude, záleží opět na nastavení výše zmíněného cenového stropu. Při ceně 0,85 centu za megabajt, navrhované Evropskou komisí, by to pro českého zákazníka s neomezeným tarifem za 750 korun znamenalo více než šest a půl gigabajtu dat. Volat a psát SMSky pak budou lidé smlouvou za stejných podmínek jako doma.

Dalším omezením je, že zákazník může využívat cizí SIM kartu v domovské zemi maximálně po dobu osmnácti měsíců. Potom mu operátoři mohou opět začít účtovat omezené roamingové poplatky. Navíc budou mít možnost zákazníky požádat o důkaz, že v dané zemi žijí, nebo v ní mají „stálé vazby“. Koncept férového využívání roamingu se do unijní legislativy zakomponoval kvůli tomu, aby lidé dlouhodobě nepoužívali výhodnější nabídky z jiných zemí EU.

Pondělní dohoda přibližuje zákazníky blíže ke konci roamingu, který schválil Evropský parlament už v dubnu 2014. Věc se ale následné zasekla v Radě EU, kde otázku projednává i české ministerstvo průmyslu. Podle posledního návrhu by omezení roamingu mělo platit od června příštího roku.