Hora plná pokladů. Švýcaři staví pro boháče skalní trezory | E15.cz

Hora plná pokladů. Švýcaři staví pro boháče skalní trezory

vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Švýcarsko, bašta diskrétního a bezpečného bankovnictví, rozšíří boháčům možnosti, kam uložit cennosti. Bankovní trezory by v brzké době mohly doplnit nedobytné sejfy ražené přímo do horského masivu. S nápadem ukrýt poklady do skal přichází společnost Brünig Mega Safe. Cena za „jeskynní schránku“ o velikosti garsonky startuje na 12,5 milionech korun.  

„Bezpečné místo pro vaše cennosti i citlivá data,“ hlásá titulek na webu švýcarské společnosti Brünig Mega Safe (BMS), která chce v oblasti alpského průsmyku Brünig v centrální části Švýcarska vybudovat „horskou pokladnici“ o velikosti deseti fotbalových hřišť. 

„V případě potřeby jsme připraveni prostor znásobit,“ řekl agentuře Bloomberg Hugo Schittenhelm, člen představenstva BMS, který věří, že se s projektem horských trezorů trefil do správné doby. 

Zaškrcený globální ekonomický růst v důsledku koronavirové pandemie přiměl řadu bank k zavedení záporných úrokových sazeb z vkladů. Místo toho, aby finanční domy úspory svých klientů rozmnožovaly, trestají je za to, že si u nich hotovost uloží. Pocit nejistoty a potřeby chránit své bohatství v lidech umocňují také sílící občanské nepokoje napříč kontinenty, od Spojených států přes Londýn až po Hongkong, myslí si Schittenhelm.

Díky konstantní teplotě a vlhkosti prostředí mohou jeho skalní schránky sloužit k uskladnění nejen zlata a cenných papírů, ale i uměleckých sbírek nebo třeba automobilových veteránů. Prostoru se meze nekladou, snad jen tomu minimálnímu. Ceny startují na 500 tisících švýcarských francích (asi 12,5 milionu korun) za 25 metrů čtverečních.

BMS už jedná s asi tuctem zájemců z řad firem, jednotlivců i uměleckých galerií převážně ze Švýcarska. Schittenhelm ovšem nepochybuje o mezinárodním potenciálu projektu, věří, že by mohl oslovit i bohaté klienty z jihoasijských finančních center, jmenovitě z Hongkongu a Singapuru.

K tomu, aby mohla firma BMS zahájit stavbu, ale musí od klientů vybrat asi sedm milionů švýcarských franků. Podařit by se jí to mohlo začátkem příštího roku. První trezory by pak měly být k dispozici asi o 18 měsíců později.

Autor: vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video