Kovový 3D tisk ve světě zažívá raketový start, Česko nezůstává pozadu | e15.cz

Kovový 3D tisk ve světě zažívá raketový start, Česko nezůstává pozadu

Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prodej 3D tiskáren pro výrobu kovových dílů roste ve světě každoročně o desítky procent. Do tohoto rozjetého vlaku naskočí i jihočeský Kovosvit MAS.

Strojírenský podnik Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí vstoupí v příštím roce mezi šedesátku světových výrobců zařízení pro 3D tisk z kovů, o němž se mluví jako o budoucnosti oboru. Zařízení, které jihočeský podnik vyví- jel spolu s experty Českého vysokého učení technického, umožní jak klasické frézování odlitku, tak následné navařování kovů metodou 3D tisku. Podnik slibuje, že oproti konkurenci, která používá technologii laserového spékání kovových prášků, budou náklady na výrobu o dvě třetiny nižší.

Bloodhound SSCAutor: Autorevue
Vozidlo Bloodhound zkusí v příštím roce prolomit rychlostní rekord 1600 kilometrů za hodinu. Jeho špici vyrobila metodou kovového 3D tisku firma Renishaw. Jen tak může díl odolávat síle, kterou na ni bude tlačit vzduch proudící rychleji než zvuk, a také teplotě přes 350 stupňů Celsia, jíž dosáhne třením o vzduch.

Kovosvit se pouští na vysoce perspektivní trh. Loni se celosvětově prodaly sice jen necelé čtyři stovky průmyslových 3D tiskáren, ale jak spočítala poradenská společnost Context, znamená to 51procentní meziroční růst. Většina z uvedených tiskáren skončila v západní Evropě. Celosvětový obrat odvětví 3D tisku včetně tiskáren používajících plasty odhaduje zpráva Wohler’s Report na pět miliard dolarů za rok. V roce 2021 by to mělo být už 25 miliard.

Kovový 3D tisk, jímž se vyrábějí třeba části leteckých motorů nebo turbín do elektráren, v českém průmyslu zatím vidět není. „Použí- vá se hlavně k výrobě prototypů. Výrazně zaostáváme v aditivní výrobě kovových součástek, což je zřejmě nejrychleji se rozvíjející oblast ve 3D tisku,“ míní vedoucí partner podnikového poradenství společnosti EY Petr Knap.

Pomocí 3D tisku je možné vyrábět součástky, na které nestačí klasické obrábění. Při výrobě dílů v 3D tiskárnách klesá spotřeba materiálu, takže jsou lehčí a ve výsledku levnější. O technologii se hodně mluví například v oblasti výroby forem pro lisování plastů. Díky 3D tisku je lze opatřit složitou strukturou kanálků, které slouží ke chlazení forem a výlisků. Tím se dá lisování zrychlit.

„Standardní obrábění 3D tisk z kovů nenahradí. Není totiž vhodný pro hromadnou výrobu. Nyní se tato technologie nejvíce používá ve výrobě zubních náhrad. Produkce tradičních strojírenských dílů je ještě budoucnost. Tam má ale největší potenciál,“ vysvětluje Josef Sláma, generální ředitel české pobočky výrobce strojů pro aditivní výrobu Renishaw.

O 3D tisk se už podle Slámy zajímají i menší firmy. Zatím je odrazují náklady na pořízení strojů, a hlavně na zaškolení konstruktérů. „Malé podniky do této technologie nepůjdou, dokud jim cestu neprošlapou velcí hráči,“ soudí Sláma. Strojírenské giganty už přidávají plyn. Siemens letos koupil jednoho ze světových lídrů v oblasti aditivní výroby Material Solutions a zavádí 3D tisk do výroby turbín pro plynové elektrárny. Stejnou cestou se vydal i výrobce leteckých motorů GE Aviation.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video