Na českých školách začíná výchova konstruktérů budoucnosti | E15.cz

Na českých školách začíná výchova konstruktérů budoucnosti

Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

České vysoké školy už připravují první studenty na využití technologiie 3D tisku z kovů. Konstrukční příprava se totiž proti klasickému obrábění výrazně liší.

Jedna funkce, dva zcela odlišné výrobky. Blok rozvodu hydraulické kapaliny může být provrtaný ocelový kvádr – anebo také spletenec tenkostěnných trubek. Rozdíl hmotnosti pak vychází obrovský. „Tento příklad názorně ukazuje, že pro kovový 3D tisk musejí konstruktéři o výrobcích přemýšlet úplně jinak. Jiná než pro klasické obrábění musí být i konstrukční příprava,“ soudí Josef Sláma, šéf české pobočky výrobce strojů pro aditivní výrobu Renishaw.

Novému trendu se už přizpůsobují technické univerzity. Brněnské Vysoké učení technické přede dvě- ma lety zavedlo bakalářský předmět 3D tisk, jenž učí konstruktéry vyrábět jednoduché mechanismy z plastů. „V navazujícím magisterském studiu jsme spustili předmět aditivní technologie, který se věnuje 3D tisku kovů,“ uvedl Daniel Koutný z Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

Studenti Českého vysokého učení technického v Praze se mohou s kovovým 3D tiskem seznámit od letošního roku v předmětu nazvaném Aditivní a alternativní technologie. „Učíme nové přístupy ke konstruování vnitřních struktur či optimalizaci tvarů výrobků,“ sdělil Libor Beránek z Fakulty strojní ČVUT. Studentům také vysvětluje, že většina optimalizovaných součástí se nakonec stejně ještě obrábí, aby byly dosaženy požadované parametry povrchu a geometrické přesnosti

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.