Beach House vykvetli do velkolepé krásy | E15.cz

Beach House vykvetli do velkolepé krásy

Beach House
Beach House
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jindřich Volák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Již svým minulým albem Teen Dream si americká dvojice Beach House vysloužila na alternativní scéně velice slušné jméno. Novinková deska Bloom ještě precizněji definuje jejich fantaskní svět hořkosladkého snění, z nějž se posluchači netouží vymanit.

Zpěvačka Victoria Legrandová a multiinstrumentalista Alex Scally se postavili proti duchu doby. Mezi nezávislými hudebníky stále silně zaznívá požadavek civilnosti a tvorby i s nejomezenějšími prostředky, a tak i Beach House v minulé dekádě začínali tvořit jen s primitivními klávesami a automatickým bubeníkem. V důsledku toho dříve zněli podobně nekomplikovaně jako tisíce ostatních zaměnitelných projektů. Od předchozí desky však změnili směr a začali svou hudbou obklopovat, zahlcovat a fascinovat.

Každá skladba na albu Bloom začíná až absurdně jednoduše, jedním opakovaným tónem či pouhou perkusivní smyčkou. Během několika minut však vyroste do rozměrů tak ohromujících a zároveň okatě neskutečných jako sloni na plátně Salvadora Dalího. Barevný hlas Victorie Legrandové posluchače provádí záplavou smyček, ozvěn a ploch a současně jej mate. Kromě hlavních partů Legrandová často zpívá své vlastní sbory a ještě tak do každé neprostupné kompozice přidává o několik vrstev navíc.

Čirá krása, nebo čirý smutek? Emocionální spektrum, které jsou Beach House schopni během každé skladby pokrýt, je jejich největší předností. I pokud pomineme jejich mnohoznačné texty a výjimečný hlas zpěvačky, dokážou samotné Scallyho hudební aranže pokrýt široké pole pocitů mezi slastným opojením a zmarem.

Podobně jako všichni ostatní umělci usilující o vyjádření abstraktních témat a vysokou estetiku mohou i Beach House narazit na hranici mezi vkusem a kýčem, kterou má každý posluchač nastavenu jinak. Písně Myth a Lazuli, první singly z této desky dostupné k poslechu na YouTube, mohou každému posloužit jako barometr. Pokud však jednou přijmeme jejich modus operandi, není pochyb o tom, že nejblíže svému cíli se Beach House dostali právě na albu Bloom. Posun od minulé nahrávky není převratný, přesto je to právě jejich nová deska, která dokáže být dechberoucí a majestátně krásná od začátku do konce.

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Jindřich Volák

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.