Česko si připsalo na seznam UNESCO dvě další památky | E15.cz

Česko si připsalo na seznam UNESCO dvě další památky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Počet českých památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO se v sobotu zvýšil na čtrnáct poté, co na něj přibyl Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a poněkud nečekaně i Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Rozhodl o tom výbor pro světové dědictví UNESCO na zasedání v ázerbájdžánské metropoli Baku. Prestižní skupina kulturních a přírodních památek mimořádného významu se nerozšířila o zbytky hraničního valu z doby Římské říše, o což usilovalo Slovensko společně s Německem, Rakouskem a Maďarskem.

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří nominovalo na seznam světového dědictví Česko a Německo. Výbor UNESCO na sobotním jednání vyzdvihl, že šlo o komplikovaný, ale velmi dobře koordinovaný návrh. Oblast tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří. Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.

"Potvrdila se výjimečná hodnota hornického regionu Krušnohoří na české i saské straně," řekla v reakci na zápis na Seznam světového dědictví hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. "Zápis Krušných hor mezi památky UNESCO je uznáním práce a úspěchů lidí, kteří tento přeshraniční region po staletí utvářeli," uvedl po rozhodnutí Výboru světového dědictví premiér Saska Michael Kretschmer.

V Hornickém regionu Erzgebirge/ Krušnohoří vznikla řada významných vynálezů a inovací v hornictví a hutnictví, které se zejména v 16. století, ale i později šířily z Krušných hor do celé Evropy i dalších částí světa.

O zapsání kladrubského hřebčína na Seznam světového dědictví UNESCO se mělo původně hlasovat až příští rok, řekl ředitel této památky Jiří Machek. "Kdybych se nedíval na online přenos, nevěřil bych tomu," uvedl. Hřebčín musí do prosince příštího roku splnit několik podmínek a výbor mu přidal i několik doporučení.

"Předpokládali jsme, že letos se o nás hlasovat nebude. Ve čtvrtek jsem dostal informaci z Baku, že se jim naše nominace tolik líbí, že o nás budou hlasovat už tento rok," řekl ředitel hřebčína. "I hodnocení ICOMOS bylo velmi příznivé," dodal.

"Kdyby krajina hřebčína neměla svou výjimečnost, na seznam by se nedostala," řekl v reakci náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Hřebčín v Kladrubech nad Labem je nejstarším velkým hřebčínem na světě, založený byl ve druhé polovině 16. století. Nominační dokumentaci předal organizaci UNESCO na konci loňského ledna.

Kvůli tomu, že Maďarsko na poslední chvíli změnilo nominační návrh ohledně valu na hranicích někdejší Římské říše, nerozšíří zatím tato památka seznam kulturních skvostů. Maďarsko chce ze statusu světového dědictví vyjmout část vojenského valu v Budapešti. Maďarský delegát řekl, že každá vláda má nárok na změnu v návrhu a že je mu líto, že tak o zápis na prestižní seznam přicházejí i ostatní země.

Na ten naopak v sobotu přibylo třeba indické pevnostní město Džajpúr, které bylo založeno v roce 1727 a postaveno bylo podle promyšlených plánů. Už v sobotu to byl irácký Babylon, jedno z nejznámějších míst starověku, nebo islandský národní park Vatnajökull proslulý díky stejnojmenného ledovci, který je druhý největší v Evropě, i okolní sopečné krajině.

Přehled českých zápisů na seznamu UNESCO

- Historické jádro Českého Krumlova (zapsáno 1992) - město pocházející z 13. století nese gotické, renesanční i barokní prvky, je příkladem středověkého sídla, jehož architektonické dědictví zůstalo netknuté téměř pět století.

- Historické jádro Prahy (1992) - světově unikátní soubor městských staveb, kde se prolínají architektonické slohy od románského přes gotiku, renesanci, baroko až po kubismus nebo funkcionalismus. V roce 2010 zápis rozšířen i o středočeský Průhonický park, unikátní přírodně-krajinářské dílo.

- Historické jádro Telče (1992) - ceněné je především zachovalé renesanční náměstí s podloubím a pozdně gotický zámek.

- Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou (1994) - vrcholné dílo stavitele Jana Blažeje Santiniho z 18. století, v němž se prolíná baroko s gotikou.

- Historické jádro Kutné Hory s chrámem svaté Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci (1995) - výjimečná středověká urbanistická struktura s množstvím dochovaných soukromých domů. Sedlecká katedrála je jedním z prvních příkladů obnovy starší poničené gotické stavby ve stylu barokní gotiky.

- Lednicko-valtický areál (1996) - v areálu o rozloze 283 km2 se snoubí barokní architektura s lednickým a valtickým gotickým zámkem a krajinné úpravy vycházející z anglických parků.

- Jihočeská ves Holašovice (1998) - komplex 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami, typické jsou štíty se štukovým dekorem ve stylu tzv. jihočeského (selského nebo lidového) baroka. Příklad mimořádně zachované tradiční vesnice.

- Komplex Arcibiskupského zámku a Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži (1998) - areál zámku a jeho zahrad je výjimečně uchovanou ukázkou barokního zámeckého sídla.

- Renesanční zámecký areál v Litomyšli (1999) - zámek italského stylu ze 16. století, který byl o dvě století později doplněn pozdně barokními prvky, je unikátním příkladem šlechtického sídla.

Barokní čestný sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (2000) - 35 metrů vysoký morový sloup z let 1716 až 1754 tvoří vůbec největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě.

- Brněnská funkcionalistická vila Tugendhat (2001) - vila bývá označována za stavbu, jež určila nová měřítka moderního bydlení a patří k základním dílům světové moderní architektury. Vilu vyprojektoval v roce 1928 významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe pro brněnského továrníka Fritze Tugendhata.

- Židovská čtvrť a areál benediktinského kláštera s bazilikou svatého Prokopa v Třebíči (2003) - židovská čtvrť je jednou z urbanisticky nejzachovalejších v Evropě, přežily dvě synagogy, 123 budov a židovský hřbitov. Bazilika byla postavena kolem poloviny 13. století v přechodném románsko-gotickém slohu a patří ke skvostům středověkého stavitelství

- Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří (2019; s německým Saskem) - Krušnohorský region podává jedinečné svědectví o vlivu české a saské těžby rud pro rozvoj důlních a dalších souvisejících technologií. Od renesance až do 20. století byly Krušné hory centrem, odkud se šířily hornické inovace do celého světa.

- Kladrubský hřebčín (2019) - Nejstarší velký hřebčín na světě, založený v druhé polovině 16. století. V roce 1918 převzal hřebčín stát, jeho novým účelem se stala produkce plemenných hřebců. V ČR jsou koně často k vidění při různých slavnostech, využívá je jízdní policie, vynikají i v závodech spřežení a klasické drezuře

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video