InterContinental by se měl stát kulturní památkou, míní památkáři | E15.cz

OBRAZEM: Symbol socialistického luxusu. InterContinental by se měl stát kulturní památkou

Petra Jansová

Původně vznikl na popud americké hotelové sítě, nakonec se stal symbolem československého socialistického luxusu. Pětihvězdičkový hotel InterContinental v centru „staré Prahy“ za pětačtyřicet let ubytoval zhruba čtyři miliony hostů. Architektuře objektu vzdává hold i publikace Národního památkového ústavu, při příležitosti jejího křtu minulý týden vznikla také reportáž z interiéru slavného objektu.

„Architektura tohoto období byla, a já se domnívám, že stále trochu je nedoceněná,“ uvedla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Na publikaci se kromě zaměstnanců NPÚ podíleli i odborníci z ČVUT, VUT, Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd a nezávislí historici architektury. Kniha vznikala dva roky.

Mapuje i poslední období InterContinentalu. To je spojeno se současnými majiteli, miliardáři Oldřichem Šlemrem, Pavlem Baudišem a Eduardem Kučerou. Ti plánují co nejdříve zahájit rekonstrukci hotelu s ohledem na zachování původních detailů.

Provoz hotelu v Pařížské ulici pak v nejbližší době převezme řetězec Fairmont Hotels & Resorts, který je součástí sítě Accor. Od května letošního roku se jeho název změní na Golden Prague Hotel (hotel Zlatá Praha) podle zdejší hotelové restaurace s jejím jedinečným výhledem na metropoli. 

Jedním z kmotrů publikace byl i Rostislav Švácha nebo architekt Petr Vorlík, podle nichž by stavba zasloužila památkovou ochranu. 

„Lichotí mi být spolumajitelem objektu, o kterém se píší knihy,“ uvedl na křtu knihy Šlemr. Dodal, že hotel koupili i proto, že si ho z architektonického a uměleckého hlediska váží a že chtějí, aby zůstal zachován tak, jak je. Kdyby stavba získala památkovou ochranu, nevadilo by mu to.

 

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!