Trend: Lidé si místo dětí pořizují rostliny | E15.cz

Mladí si místo dítěte radši pořídí kaktus, místo psa pokojovku

Mladí si místo dítěte radši pořídí kaktus, místo psa pokojovku
Kaktusy
• 
ZDROJ: Profimedia
Aneta Ščotková

Aneta Ščotková

Mladí lidé se ve svých bytech stále častěji a hojněji obklopují rostlinami. Dávají jim dokonce i „mazlíčkovská“ jména.

Dříve si lidé po dvacítce s naprostou samozřejmostí pořizovali děti. Ze školy rovnýma nohama do rodinných starostí i radostí. Nebyl důvod – a ani čas – řešit něco jiného. Dnes se však lidé po dvacítce do rodinného života hned tak nehrnou. Chtějí studovat, cestovat, dělat kariéru nebo si jen užívat slastného nicnedělání. Přestože u nich zatím čistě sobecké touhy zcela vítězí, vlastní pudy potlačit nedokážou. Potřeba pečovat o někoho, případně o něco, je v tomto dříve plodném věku naprosto přirozená.

Jako první to tak „schytali“ domácí mazlíčci. Zejména psi a kočky. Mladé páry, které by dříve řešily nákup kočárku a Sunaru, se místo toho zabývaly zdravými pamlsky, pohodlným pelíškem a vhodnými doplňky stravy. Máma s tátou, jak se řada z nich titulovala, chtěli pro své mimi to nejlepší.

Byznysový boom výdajů na domácí mazlíčky už zachytily burzy

Další část mileniálů se ale vydala zcela jinou cestou. I péče o psa či kočku je pro řadu z nich příliš nákladná nebo časově náročná, a tak si začali vybavovat byty různými druhy kaktusů, sukulentů či pokojovek. Ačkoli nevyžadují téměř žádnou péči, v čemž právě spočívá jejich výhoda, v životě svých vlastníků hrají natolik důležitou úlohu, že dostávají vlastní jména i nevídanou porci lásky.

Potřeba starat se o někoho přitom není jediným důvodem, proč dnes prodejci pokojových rostlin zažívají žně. Psychologové upozorňují i na to, že rostliny vnášejí do života, který je již z velké části digitalizovaný, kus přírody, ke které se lidé touží, byť třeba jen podvědomě, navrátit. A zelená barva i statický život rostlin navíc uklidňují a pomáhají člověku zvolnit.

Jak připomíná guru fanoušků pokojovek a autor knihy Urban Jungle Igor Josifovic: „Učí nás to být zase trpělivými, protože rostliny neprodukují jeden květ za sekundu, trvá to týdny nebo měsíce.“ Že by se tak přece jen schylovalo na méně hektické časy?

Děti jako módní doplněk. Jak své potomky vychovává generace Y?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!