SpaceX chystá zkušení let nového plavidla | E15.cz

Muskův další krok ke kolonizaci Marsu: blíží se zkušební let nového plavidla firmy SpaceX

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nový prototyp vesmírné lodi Starship pojmenovaný jako MK1 je téměř připravený a vzlétnout by měl už v říjnu. Napsal to šéf společnosti SpaceX Elon Musk na svém twitterovém účtu. V rámci prvního testu by měla raketa vzlétnout až do výšky dvaceti kilometrů a následně se řízeným manévrem vrátit. Předchozí prototyp Starhopper byl nejvýše ve dvou stech metrech.

SpaceX už kvůli plánovanému letu tento týden předala americké regulační agentuře potřebné dokumenty s požadavkem, aby mohla testovací let vykonat, napsal web TechCrunch. Test bude přitom pouhým předkrmem.

Krátce po první testu nového prototypu by měl následovat i první orbitální let (nad 100 kilometrů). Musk zároveň slíbil, že 28. září zveřejní zaktualizované plány a cíle kolem celého vesmírného programu lodi Starship.

Ve svém oboru je společnost SpaceX známa pro své agresivní časové plány. U vesmírné lodi Starship například doufá, že zahájí svůj první komerční let už v roce 2021.

Starship je nová generace vesmírných plavidel společnosti SpaceX. Loď je navržena tak, aby mohla být nejen opakovaně použitelná, ale aby měla i co nejdelší životnost a byla schopná sloužit i ve vzdálenější budoucnosti. Starship je zároveň lodí, která se má podílet na kolonizaci Marsu.  

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video