Největší blešák Evropy v Lille navštívily skoro dva miliony lidí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Nákupní šílenství. Téměř dva miliony lidí trávily víkend na největším evropském bleším trhu

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Až do dvanáctého století sahá historie jarmarku v severofrancouzském městě Lille. Tradiční bleší trh se koná pravidelně na přelomu srpna a září a je největší událostí svého druhu v Evropě. Ve středu zájmu návštěvníků nejsou pouze nákupy, ale také tradiční jídlo, kulturní vystoupení a samozřejmě francouzské pivo a víno. 

Své zboží v ulicích historického centra nabízí až deset tisíc prodejců, návštěvnost víkendové akce pravidelně atakuje dva miliony lidí. Město s necelými třemi sty tisíci obyvateli proto na dva dny zavře své ulice a změní svou tvář.

Kromě malých prodejců své stánky na ulicích postaví také místní obchody, hospody a restaurace. V nich si během takzvané braderie pochutnáte především na slávkách s hranolkami, které kuchaři připravují v mnoha variacích. Nejoblíbenější podnik je po konci víkendu možné poznat podle největší hromady mušlí, které zákazníci odhazují přímo na zem.

V průběhu celého víkendu je ve městě možné narazit na muzikanty a další pouliční umělce, reprezentují se zde i městské či školní spolky. Se západem slunce se pak ulice v centru stávají místem bujarých oslav, které za hlasité hudby a zpěvu pokračují až do brzkých ranních hodin. Některé firmy a úřady také proto dávají zaměstnancům v pondělí den volna.

Španělské „Stonehenge“ se po půlstoletí vynořilo z vody, místní se jej snaží zachránit
Vědci zjistili, jak člověka učinit neviditelným před komáry
Móda je odrazem doby. Ta současná je chaotická a nemorální, říká návrhářka Liběna Rochová
Pražská hospoda U Fleků vydržela staletí. Teď vynáší nejméně za pět let
Pád kreditek pokračuje. Banky si za to mohou samy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!