Překvapivé zjištění: Naše planeta má dvě magnetická pole | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Překvapivé zjištění: Naše planeta má dvě magnetická pole

Překvapivé zjištění: Naše planeta má dvě magnetická pole
Magnetické pole Země. Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Jiří Černý - VTM.cz

Tři družice projektu Swarm odhalily magnetické pole produkované přílivy oceánů. Toto „další“ magnetické pole by nám mohlo pomoct vytvořit lepší modely týkající se globálního oteplování.

„Je to opravdu malé magnetické pole,“ uvedl fyzik Nils Olsen z Technical University of Denmark v rozhovoru pro BBC. „Je asi 20 000krát slabší než globální magnetické pole Země.“

Toto slabé magnetické pole vytvářejí ionty ve vodách oceánů, které se pohybují v proudech či přílivech. „Použili jsme Swarm k měření magnetických signálů přílivů z povrchu oceánů na mořské dno, což nám poskytlo skutečně globální obraz toho, jak oceán proudí ve všech hloubkách – a to je novinka,“ konstatoval Olsen.

Šetříme, kde to není vidět, říká ředitel Emirates Airline pro Česko Bořivoj Trejbal

Jelikož oceány dokážou pohlcovat velké množství skleníkových plynů, tyto informace jsou přesně tím, co potřebujeme, chceme-li předpovídat jak moc je naše planeta schopna absorbovat přebytečné teplo.

„Navíc, protože tento přílivový magnetický signál rovněž vyvolává slabou magnetickou odezvu hluboko pod mořským dnem, tyto výsledky nám umožní dozvědět se více o elektrických vlastnostech zemské litosféry a horního pláště,“ uzavřel Olsen.

Změny klimatu ohrožují světové pláže: Slavná Maya Bay byla dočasně uzavřena

Připomeňme, že družice Swarm byly vypuštěny v roce 2013. V současné době obíhají ve výšce 300 až 530 kilometrů a shromažďují data o magnetickém poli Země.


Článek vyšel na serveru VTM >>>


Vědci pravděpodobně našli lék proti plešatění
Vědci zjistili, že lze transplantovat vzpomínky
Vědci zjistili, že jednoduchá léčba zvrátí ztrátu sluchu

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!