Saúdský korunní princ představil futuristické město | E15.cz

Saúdský korunní princ představil futuristické město bez ulic

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Saudskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán pokračuje ve své snaze přesvědčit svět o svém proreformním postoji. Naposled představil megalomanský projekt futuristického ekologického města, které má ambici převrátit veškeré zažité urbanistické pořádky zhůru nohama. V rámci chystaného města chce vytlačit veškerou dopravu pod zem a na jejím povrchu plánuje ponechat jen chodce, cyklisty, budovy a jinak panenskou přírodu.

Město The Line se má táhnout v délce přes 170 kilometrů a jeho veškerá infrastruktura má být podle návrhů na stránkách projektu pod zemí. Platí to nejen pro auta, radikálně se má změnit i pohled na ulice. Nad zemí by totiž měla zůstat zcela neporušená příroda, s níž budou lidé žít konečně zase v souladu. Celé město má být přitom protkáno nejnovějšími technologiemi.

S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v prvním čtvrtletí. Jde o součást projektu zvaného NEOM, který korunní princ oznámil už v roce 2017. Teď ale poprvé představil jeho konkrétní podobu.

NEOM, jehož název je zkratkou pro "nová budoucnost", má zahrnovat průmyslové zóny či letiště a celkově se má prostírat na 26,5 tisících kilometrech čtverečních u pobřeží Rudého moře.

Na futuristické vize plné chvályhodných ekologických cílů však řada komentátorů kouká skepticky. Kromě toho, že korunní princ podle nich pokračuje v restriktivní politice vůči všem svým domácím kritikům a tím pádem o reformní vládě nemůže být řeč, upozorňují i na jeden paradox. „Právě v oblasti, kde má vzniknout nové město, žijí po staletí kmeny, které s přírodou žijí v souladu přirozeně a kvůli projektu budou vystěhovány,“ píše například Robert F. Worth z listu New York Times. 

Projekt NEOM je součástí širšího konceptu Vize 2030. Cílem tohoto plánu reforem je vymanit saudskoarabskou ekonomiku ze závislosti na ropě.

Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video