Vědci zjistili, že novým pancířem bude dřevo | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vědci zjistili, že novým pancířem bude dřevo

Vědci zjistili, že novým pancířem bude dřevo
Supervlastnosti. Upravené dřevo vyniká výraznou pevností. Je také neobvykle husté a odolné vůči vlhkosti a oděru.
• 
ZDROJ: University of Maryland
Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Speciální a relativně jednoduchá úprava přírodního materiálu má přinést revoluci ve stavebnictví, ale i ve vojenství.

Pevnost, tvrdost a lehkost – hlavní vlastnosti, které jsou vedle vodivosti nejčastěji vyžadovány od nových typů slitin kovů. Vědci z University of Maryland nyní tvrdí, že by totéž mohli inženýři získat i od dřeva. Vyvinuli totiž novou metodu úpravy dřevní hmoty, která slibuje revoluci v materiálovém inženýrství.

„Námi upravené dřevo je dvanáctkrát odolnější než jeho původní verze a desetkrát tužší,“ nechal se slyšet vedoucí výzkumu Liangbing Hu, podle kterého jeho tým vytvořil budoucího konkurenta oceli, či dokonce titanových slitin, když dosáhl až dvojnásobné pevnosti než třeba u klasického duralu 2000.

Srovnání prý nový materiál snese i s uhlíkovými vlákny, jeho výroba je však mnohem levnější. „Je pevný jako ocel, ale šestkrát lehčí, v případě potřeby jej lze na začátku výrobního procesu i ohýbat a tvarovat,“ dodal na webu univerzity další člen týmu Teng Li.

Vesmír neobjevuje jen Musk a NASA. Český kosmický výzkum stále žije

Nový proces úpravy dřeva sestává ze dvou kroků: nejprve je povařeno v roztoku hydroxidu sodného a siřičitanu sodného. Tento krok je velmi podobný vzniku buničiny pro výrobu papíru.

Poté je dřevo vystaveno tlaku a dalšímu zahřátí, které urychlí tvorbu vodíkových vazeb v celulózových vláknech. Vědci popisují, že v komplexní reakci dojde k rozbití vybraných polymerů, které umožní změnu tvaru a struktury při zachování jiných polymerů dávajících dřevu jeho sílu.

Výrobní proces funguje na řadě druhů dřevin a jeho výsledkem je nejen výše zmíněný superpevný a tuhý materiál, ale zároveň je také neobvykle hustý, nestlačitelný, vlhkuvzdorný a odolný vůči oděru. To podle vědců dává potenciál k využití při výrobě zdobných interiérů vozů, lehkých pancířů u vojenských vozidel, ale třeba i v letectví. Nějakou dobu to však prý ještě potrvá, než se oblohou budou prohánět dřevěné jumbo jety.

Na Mezinárodní vesmírné stanici bude pracovat senzor kosmického smetí

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!