ECB opět snížila úroky, prostor pro další pokles je však do konce roku omezený
Když Evropská centrální banka v červnu poprvé snížila úroky, její šéfka Christine Lagardeová sebevědomě prohlásila, že instituce není závislá na Fedu, ale na příchozích makrodatech. O tom, zda se měnové politiky obou bank mohou odchylovat, lze polemizovat. Nicméně ECB měla štěstí: za poslední tři měsíce se proměnil širší úrokový narativ. Spojené státy se příští týden dočkají prvního snížení sazeb od covidu a tamní centrální bankéři dokonce přemýšlejí o možnosti vydat se s úroky dolů až o půl procentního bodu. Dění na druhé straně Atlantiku tak poskytlo ECB dostatečný komfort a banka se odhodlala ke snížení sazeb o dalšího čtvrt procentního bodu.
Jen málokdo očekával jiný krok. Postoj banky je vzhledem k odeznívající inflaci nadále dostatečně restriktivní. Frankfurtská instituce se však odmítá k dalšímu snižování zavázat. Během tiskové konference několikrát důrazně zaznělo, že úrokovou choreografii budou diktovat výhradně nově příchozí makročísla. A ta prozatím vysílají smíšené signály. Zatímco inflace v eurozóně v srpnu meziročně zpomalila na 2,2 procenta, jádrové ceny zůstávají zvýšené. Centrální banka dokonce odhad na jádrovou inflaci pro letošní rok zvedla na 2,9 procenta.
Mikroskopický pohled na cenovou dynamiku nenabízí důvod k oslavám. Investory nepřestává stresovat inflace v sektoru služeb, jejíž meziroční tempo v srpnu dokonce vzrostlo na 4,2 procenta. Lagardeová řekla zpříma, že dezinflační proces na úrovni jádrových cen zdaleka nelze považovat za uspokojivý. Celkově vzato inflační problém stále není vyřešen.
Na druhou stranu se stáváme svědky ochabování hospodářské aktivity. ECB snížila svůj odhad tempa růstu ekonomiky eurozóny pro rok 2024 na 0,8 procenta. Lagardeová zmínila, že kvůli rizikům směr hospodářského růstu zůstává nakloněn dolů. Méně vitální ekonomika se mimo jiné projeví i ochlazováním pracovního trhu. Vidíme, že mzdy rostou pomalejším tempem.
Optimisté vnímají slabší data z evropského trhu práce jako pozitivní faktor, který nakonec přispěje k úplnému odeznění inflačních tlaků. Cenová dynamika v sektoru služeb je s trhem práce úzce spjatá. Na druhou stranu postupné rozvolňování podmínek financování související s očekáváním benevolentnější politiky ECB může působit proinflačně.
Celkově mělo zasedání mírně jestřábí vyznění. Na druhé straně Atlantiku se otevřeně diskutuje možnost, že by Fed mohl snížit úroky o půl procentního bodu. Lagardeová jasně upozornila, že takový scénář nebyl v září vůbec na stole. Výnosy krátkých dluhopisů v reakci na shromáždění mírně vzrostly. Například výnos dvouletého německého vládního bondu se zvýšil zhruba o šest bazických bodů.
Chudokrevný hospodářský růst a současně obtížně vykořenitelná inflace v sektoru služeb znamenají, že situace pro ECB stále není nijak jednoduchá. Banku čeká balancování. Uvidíme větší míru rozdílných názorů v rámci rady guvernérů. Přetrvávající inflace ve službách však naznačuje, že se bankéři v říjnu s úroky dolů pravděpodobně nevydají. Jako optimální volba se v tuto chvíli jeví kvartální frekvence snižování.