Komentář Jiřího X. Doležala: Žádnej Ortel, na Slavících byly druhé Hnidy

Ortel vystupující na Hradčanském náměstí

Ortel vystupující na Hradčanském náměstí

Stříbrný Ortel
Extremista Ortel zase bodoval na Slavíkovi: „Je v tom politika“
Vystoupení kapely Ortel na Řipské pouti vyvolalo smíšené reakce
Ortel čelí sílící kritice
Zpěvák Tomáš Ortel
7
Fotogalerie

Český slavík opět přitáhl pozornost ke kapele Ortel vedené stejnojmenným zpěvákem Tomášem Ortelem. Dostala druhé místo. Jako vlastenec musím v úplnosti jejich jména odmítnout a celou kapelu vyzvat, aby se vrátila ke svým českým kořenům.

Mnozí vzdělanější čtenáři vědí, že slůvko ortel znamená rozsudek, nemilosrdný soud, verdikt, rozhodnutí. Ti ještě vzdělanější pak vědí, že slovo pochází z latinského, nečeského a nevlasteneckého základu.

Slovo souvisí a vzniklo z latinského „ordálie“, boží soudy ve středověku. Proto je naprosto nepřijatelné, aby kapela českých vlastenců vystupovala pod takovým názvem.

Hudebně neznalý čtenář si jistě řekne, že se tak pan Ortel prostě jmenuje, a basta. Ovšem to je zásadní omyl. Pan Ortel si totiž to příjmení zvolil svým vlastním rozhodnutím, narodil se jako Hnídek. A je národní hanbou, že toto až staročeské příjmení nenese s hrdostí.

Co to slovo v češtině znamená? „může jít o totéž vyjádření či minimálně velmi úzkou souvislost se slovem hnidka. Hnidka je zdrobnělina ke slovu hnida, které je označením vajíčka vši. Tato příjmení skutečně existují, a to Hnida, Hnidák, Hnídek, Hnidka, Hnidoš - všechna odvozena od hnida - vajíčko vši“. (ptejteseknihovny.cz)

Zbytek textu najdete na webu Reflex.cz >>>