Zápisník Michala Tomeše: Cukr a bič
Celý západní svět se znepokojením sleduje dění u poloostrova Krym, kde se vyostřuje spor mezi Ukrajinou a Ruskem. Daleko horší následky ale může mít napětí, které eskaluje v mezinárodních vodách východní Asie.
Stále silnější expanze Číny do Tichého oceánu donutila Japonsko k pořízení prvních letadlových lodí od konce druhé světové války. Ze stejného důvodu Japonsko koupí také sto nadzvukových bitevníků F-35. Doufejme, že použití tohoto biče proti nejlidnatější zemi světa nebude v příštích dekádách potřeba.
Použít bič proti podnikatelům se zdráhá česká vláda. Ze stolu pravděpodobně smete návrh Pirátů, který by úřadům přikazoval odkrývat struktury firem a jejich skutečné vlastníky v případě udělování dotací. Důvodem jsou prý vysoké administrativní nároky, které by příliš zatížily úřednický aparát. Je fajn vědět, že čeští úředníci jsou nepochybně stoprocentně vytížení.
Veřejných činitelů si nepochybně váží v Thajsku, kde jsou jednou z hlavních společenských autorit buddhističtí mniši. Svou úctu k nim obyvatelstvo prokazuje naturálními dary. Zatímco po dlouhá staletí to byla především rýže nebo ovoce, v poslední době to jsou především sladkosti, koláče nebo energetické nápoje. Důsledkem je velmi rozšířená nadváha, cukrovka a vysoký krevní tlak. Některé z příznaků má až polovina mužů této víry. Náboženské autority proto nabízejí relativně snadné řešení – meditaci za chůze.