Glosa Petra Peška: Státní "vděk" za nanoroušky | e15.cz

Glosa Petra Peška: Státní "vděk" za nanoroušky

Petr Pešek

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Může to být jen obvyklý postup, úřední necitlivost či byrokratická hloupost. Anebo učebnicové naplnění rčení, že každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán… Vyloučit ale nelze vzhledem k předchozím podobným případům ani jakousi malou pomstu za kritiku vládních kroků. Už jen to, že někoho napadne o tom takto uvažovat, je problém.

Domažlická firma nanoSPACE, která se jinak zabývá hlavně lůžkovinami pro alergiky, spustila ve světle koronavirové krize výrobu nanoroušek pro nemocnice. Tím zvýšila celkovou produkci a objem fakturace. A teď jí z finančního úřadu přišla výzva, aby se „vyjádřila k pochybnostem“ a „vysvětlila nejasnosti“ ohledně výše zdanitelného plnění, jak vyplývá z úředního dopisu, který na Twitteru zveřejnil ředitel firmy a zároveň i šéf Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs.

Právě on přitom v uplynulých dnech kritizoval chování státu při pořizování ochranných prostředků během koronavirové krize. „Stát nejdříve v lednu zaspal. Pandemie se blížila do Evropy a už tehdy se měl začít zajímat, kolik tady má k dispozici ochranných pomůcek,“ uvedl například v rozhovoru pro deník E15. A kritizoval především dodávky z Číny v době, když už čeští výrobci mohli poptávku uspokojit. „V momentě, kdy sem vláda – tedy hlavně ministerstva zdravotnictví a vnitra - začala vozit prostředky druhé kategorie z Číny, často přes pochybné firmy, tak už byly místní kapacity mnohem vyšší,“ uvedl. A pranýřoval také státní garance pro americkou firmou Honeywell, která tu přitom nemá žádnou výrobnu respirátorů.

To vše samozřejmě může být jen shoda okolností, či prostě automatizovaná rutina finančního úřadu. V každém případě je to přinejmenším necitlivé a hloupé. V mimořádné době, jakou byla a je pandemie, by i státní úředníci měli uplatňovat výjimečnou míru pochopení, zvláště pokud šlo o dodávky potřebných ochranných materiálů. A nyní by měli dokázat, že nešlo o zlý úmysl. Jinak ta pachuť bude ještě horší…

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery