Prymulovo odcházení. Epidemiolog opět zvedl téma svého odchodu z ministerstva | e15.cz

Prymulovo odcházení. Epidemiolog opět zvedl téma svého odchodu z ministerstva

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula možná ke konci května skončí na ministerstvu. Odchod zvažuje už měsíce, odložil jej kvůli propuknutí pandemie. O situaci bude ještě jednat příští týden s premiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedl pro Českou televizi.

znam Zprávy, ale neupřesnil, jaké jsou jeho požadavky. Prymula uvedl, že o svém záměru již informoval premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Náměstek doplnil, že by odcházel do soukromého sektoru. Původně tak chtěl učinit už v lednu, kvůli následné pandemii koronaviru ale zůstal. Do 30. března vedl Ústřední krizový štáb a nyní je šéfem týmu, který má na starosti takzvanou chytrou karanténu.

O situaci bude ještě jednat s premiérem. Na ministerstvu by setrval, pokud by byly splněny určité podmínky, jaké konkrétní požadavky má na mysli ale nespecifikoval s tím, že s nimi v příštím týdnu nejdříve seznámí premiéra.

Prymula ale tvrdí, že se žádný z jeho požadavků netýká jeho chybějící bezpečnostní prověrky. Prověrka je podmínkou pro setrvání ve funkci náměstka ministra a původně měl Prymula podle médií čas pro její získání do 14. března. Na začátku března se ale v Česku objevily první případy nákazy koronavirem a 12. března byl kvůli šíření nákazy vyhlášen nouzový stav.

„Chtěl jsem zredukovat svůj pobyt na ministerstvu na částečný úvazek, ale pan premiér mě přesvědčil, že zejména v této době bych to měl přehodnotit, a proto zůstávám,“ řekl Prymula 12. března. Ministerstvo Prymulovi lhůtu pro získání prověrky prodloužilo do doby, dokud o ní Národní bezpečnostní úřad nerozhodne.

Už v březnu Prymula uváděl, že by se chtěl více věnovat výzkumu. „Mám plno nabídek, ale plánuji jít do soukromého sektoru a angažovat se například u komerčních farmaceutických výzkumů,“ řekl ČT.

Prymula byl v minulosti například prorektorem a následně rektorem královéhradecké Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně. Mezi roky 2009 a 2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové. Poté působil jako poradce ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD), který jej v březnu 2017 jmenoval náměstkem pro zdravotní péči. Je také předsedou České vakcinologické společnosti.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video