Komentář Martina Čabana: Dobrá zpráva. Máme ostudu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Komentář Martina Čabana: Dobrá zpráva. Máme ostudu

Komentář Martina Čabana: Dobrá zpráva. Máme ostudu
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
• 
ZDROJ: Jakub Poláček
Martin Čaban

Martin Čaban

Česká republika si pořídila další evropský unikát: trestně stíhaného předsedu vlády. Ne že by Evropa nikdy nic takového neviděla, ale v tuto chvíli má mezi evropskými šéfy vlád policii za patami skutečně jenom Andrej Babiš. Je to paradoxně dobrá zpráva. Na jedné straně s tím Česko na mezinárodní scéně samozřejmě velkou parádu neudělá. Jenže na straně druhé to, že poslanci šéfa hnutí ANO i jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka zbavili imunity, ukazuje na důležitější věci.

Především na to, že moc, kterou Babiš dokázal za pomoci hlavy státu a pasivity tradičních demokratických stran odvodit ze svého 30procentního volebního výsledku, není absolutní. A ono to tak chvílemi vypadalo – třeba když společně s okamurovci a komunisty ovládl orgány sněmovny.

Nebo když jeho vláda bez důvěry rozmetala řídicí struktury ministerstev, které měly být chráněny služebním zákonem.

Komentář Martina Štorkána: Palachův týden aneb Jak pošlapat jeho odkaz

Nebo když poslanci bývalé koalice hladce schválili vládě bez důvěry státní rozpočet na letošní rok.

Zdálo se, že politicky zobchodovat dokáže Babiš cokoli a chybějící podpora ve sněmovně je pro něj jen nepodstatnou lapálií. Záchranu své imunity ale zobchodovat nedokázal – některé brzdy a mechanismy plynoucí z principu dělby moci ještě fungují.

Babiš v koutě. Hraje o šanci zůstat ve vládě

To je dobrá zpráva zejména při pohledu na poslance Babišova hnutí, jimž dělba moci buď leží v žaludku, anebo jim je ukradená. Třeba poslankyně Monika Oborná s vážnou tváří prohlásila, že Babiš vyhrál volby, takže občané si přejí, aby pokračoval ve výkonu mandátu. A skutečně to uváděla jako argument, proč policii a státním zástupcům v Babišově stíhání zabránit.

Že byl sám Babiš z vývoje kolem své imunity rozezlený, bylo patrné také z jeho projevu ve sněmovně před hlasováním.

Sokol: Zeman hraje roli lidového strejce, Drahoš je normální člověk

V něm znovu vykreslil obraz všeobjímající mafie, jejíž chapadla sahají od Prahy po Brusel a kterou nezajímá nic jiného, než jak dostat Babiše z politiky. Především se ale dopustil nehorázného výroku o tom, že žijeme v zemi, v níž si lze na zakázku objednat trestní stíhání a uvěznění kohokoli. To je výrok, který by snad prošel zhrzenému lobbistovi někde v pražském baru.

Ale pokud se jej dopustí předseda vlády, byť i v nepříjemné osobní situaci, je to na pováženou. Nemluvě o tom, že rezort spravedlnosti, který je za stav justice přímo zodpovědný, řídilo poslední čtyři roky Babišovo hnutí.

Komentář Heleny Horské: Rok 2018 - párty vrcholí, je čas myslet na zítřek

Pokud Babiš neuzná, že z něj mluvily zjitřené emoce, a neomluví se jak justičním orgánům od policie přes státní zástupce po soudy, tak i veřejnosti, mělo by jej to pro výkon jakékoli vysoké politické funkce diskvalifikovat snad ještě více než samotné trestní stíhání.

Nicméně citlivost na nehorázné výroky už dávno není, co bývala, zvláště jde-li o člověka, který jich má v každém rukávu několik a nebojí se je použít. Takže brzdou dalšího Babišova pokusu o uchopení moci bude přece jen spíše to stíhání. Jak silná tato brzda bude, se ukáže v nejbližších dnech.

Světem dnes hýbe také bitcoin a další kryptoměny. Vše o nich čtěte zde >>>

Kam se vydá cena bitcoinu a dalších kryptoměn? Napoví tento článek >>>

Mariupol v obležení. Nahlédněte do hutí, které si ukrajinský oligarcha hlídá pomocí vlastní armády
OBRAZEM: Předražené nemovitosti? Jako místo k bydlení či kancelář může posloužit betonová roura

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!