Komentář Martina Čabana: Staňkův pokus o politickou sebevraždu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Komentář Martina Čabana: Staňkův pokus o politickou sebevraždu

Martin Čaban

Martin Čaban

Chyby nebo kontroverzního kroku se může dopustit každý politik. Jak takovou věc ustojí, záleží pak z velké části na tom, jak je schopen svůj postup obhájit a vysvětlit. A právě v této disciplíně propadl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) na celé čáře. Proto se dá odhadovat, že jeho kariéra v čele rezortu kultury se chýlí ke konci.

Když ministr zdravotnictví Adam Vojtěch loni na podzim vyhodil ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě – a jednoho ze svých předchůdců – Svatopluka Němečka, situace byla dramatická. Proti Vojtěchovi se postavili tamní odboráři, řada lékařů i parlamentní opozice a brblání znělo i od koaličních partnerů z Němečkovy mateřské ČSSD. Vojtěch na oponenty přehnaně neútočil, důvody svého kroku, jakkoli byly diskutabilní, se snažil vysvětlit, v Ostravě se několikrát ukázal, naslouchal a nakonec i díky tomu dokázal letos v lednu vybrat ředitele, s jehož nástupem se bouře v důležité nemocnici zklidnila.

Když novopečený ministr dopravy Vladimír Kremlík odvolal šéfa Ředitelství silnic a dálnic Jana Kroupu, přestože mnozí odborníci oceňovali na éře Dana Ťoka především stabilizaci této instituce, rozhodl se problémem promlčet. A zdá se, že to vyšlo. Při Kremlíkově nezkušenosti s politikou a veřejným vystupováním to ostatně byla chytře zvolená cesta, kterou ještě uhladilo silné politické krytí od premiéra Babiše.

Staněk naproti tomu po odvolání šéfa Národní galerie pokazil, co mohl. Důvody v podobě zvláštních smluv z Fajtovy éry sice uvedl, ale oponentní hlasy buď ignoroval, nebo rovnou shazoval. Faktovi vyčetl i pokles návštěvnosti Národní galerie, která ovšem naopak rostla.

Rychlejší výstavba dálnic a větší kvalita, představil priority v čele ŘSD nový šéf Kováčik

Když byl tázán na opakované výzvy k rezignaci, tvrdil, že si jich nevšiml. Poté poskytl serveru Aktuálně.cz rozhovor, v němž se pochválil, že všechno udělal správně, ovšem nedokázal rozlišit Jizdárnu a Obrazárnu Pražského hradu a netrefil podíl výdajů kapitoly svého rezortu na celkových výdajích rozpočtu. Ostudu prozatím završil vyjádřením pro MF Dnes, v níž se pochlubil, že v diskuzích pod zpravodajskými články jej lidé chválí za to, „že se někdo konečně postavil elitám“.

Střet s blíže neurčenými „elitami“ sice patří k současnému politickému kánonu, ale byl dosud především doménou čirých populistů okamurovského typu, tu a tam si rýpl i Babiš. Od ministra kultury z ČSSD je ovšem takový výrok naprosto nepochopitelný a svědčí o argumentačním zoufalství.

V součtu s velmi nejistým politickým krytím od předsedy ČSSD Hamáčka, pokračujícími bouřemi v umělecké obci, dalšími odchody z Národní galerie a rostoucí nedůvěrou ve Staňkovu schopnost uspořádat kloudný tendr na nové vedení galerie to od ministra kultury působí jako velmi nadějný pokus o politickou sebevraždu. Předseda ČSSD nebude chtít vládní ani stranickou loď rozhoupávat před evropskými volbami, ale pokud Staněk vydrží ve funkci do konce prázdnin, bude to velké překvapení.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!