Komentář Petra Bartoně: Jednou nohou navždy v unii | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Komentář Petra Bartoně: Jednou nohou navždy v unii

Komentář Petra Bartoně: Jednou nohou navždy v unii
Theresa Mayová
• 
ZDROJ: Reuters
Petr Bartoň

Petr Bartoň

Největší porážka vládního návrhu za sto let. Britové znali výsledek hlasování o brexitové dohodě předem a jen si užívali vyspělé parlamentní divadlo, v němž se poslanci neurážejí, ale jen „nesměle projevují“ svůj „poněkud znepokojující pocit, že ctihodný gentleman z protější strany nemusí být zcela ve své nejlepší formě“.

Do 29. března se toho ještě může udát hodně. Jak bude vypadat vztah Británie k EU za deset let, víme. Nyní se hraje o to, po které ze dvou cest se tam dostaneme. Britové budou vždy jednou nohou v EU. Nikdy nechtěli odejít z Evropy. Jen díky své historické otevřenosti ne zcela chápou, proč by měli preferovat lidi a zboží ze seznamu 27 zemí na úkor těch ostatních 168. K unii však budou mít vždy blíže než kdokoli jiný.

Proti premiérce Mayové stály dvě skupiny poslanců. V první skupině byli ti, kteří navzdory referendu chtějí udržet Británii v unii oběma nohama. Někteří z nich chtějí „deaktivovat“ článek 50, jiní vyvolat nové referendum – ve slavné unijní tradici plebiscitů opakovaných tak dlouho, dokud nevyjdou proevropsky. A labourista Corbyn chce nové volby. Že opozice hlasuje proti vládě, nikoho nepřekvapí. Klíč k pochopení dění kolem brexitu je uvnitř rozpolcených konzervativců.

Další referendum o brexitu by přineslo rozvrat, tvrdí bývalý europoslanec Strejček

Druhou skupinou proti Mayové bylo právě 118 konzervativních poslanců, kteří nevěří, že nynější plán do stavu jednou nohou v EU vůbec dospěje. Podle dohody mělo po březnu zůstat vše při starém, pouze by začalo přechodné období, v němž se upřesní, co bude která noha dělat. Ďábel byl skryt v detailu – obě strany by v budoucnu musely odsouhlasit ukončení přechodného období. To mohlo klidně trvat na věčné časy.

Tato skupina konzervativců považuje za jistější druhou cestu – vyskočit z unie oběma nohama a poté si vyjednat bez rizika nekonečného očistce konkrétní podmínky blízkého vztahu. Čas hraje pro ně. Pokud rychle nepřijde nová dohoda a pokud poslanci nedonutí Mayovou stáhnout „odhlášku“ z unie, Británie opustí EU a přejde na obchodní režim dle WTO. Podle zákulisních informací chtějí tito poslanci pojistit svůj postup tím, že přinejhorším s Corbynem zkoordinují rozpuštění parlamentu tak, aby 29. březen, den brexitu, vyšel na mezidobí bez parlamentu. O „divokém brexitu“ kolují velké nesmysly.

Podle médií ustane veškerý obchod a Británie vymře na nedostatek dovezeného ovoce a léků. Stejně zavádějící je pláč nad cly ze strany EU. Podle WTO se ovšem cla pohybují převážně v jednotkách procent, přitom jen od referenda si britští exportéři polepšili zhruba o 15 procent díky pohybu libry. V mezinárodním obchodě se dnes nehraje o cla, ale o regulace, certifikace a ostatní netarifní překážky. Proto se jednání tak táhnou a výsledné dokumenty svou rozsáhlostí uspokojí jen právníky. Tyto regulace však Británie musí splňovat již dnes, a proto reálný efekt vystoupení bez dohody bude mizivý. Ani čeští exportéři se bát nemusejí. Británie chce nechat svůj trh otevřený.

Autor je ekonomem skupiny Natland, působí na VŠ CEVRO

Česko se chystá na nejhorší variantu brexitu
Čeští kandidáti se v evropských volbách utkají o 21 křesel
Komentář Lukáše Kovandy: Dohoda o brexitu je v podstatě mrtvá. Bohužel pro Česko

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!