Zápisník Martina Čabana: Fidel a Krakonoš | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zápisník Martina Čabana: Fidel a Krakonoš

Martin Čaban

Martin Čaban

Začínat se má tím nejdůležitějším. Takže Václav Klaus byl v Curychu. Na tamní konferenci barvířů a lakýrníků, kde měl výroční přednášku, se slovenská velvyslankyně dopustila „strašlivé urážky“. Prohlásila totiž, že EU nám pomohla a bez ní bychom dnes mohli vypadat jako Ukrajina.

Naštěstí Václav Klaus nenechal tuto urážku jen tak a, jak sám píše, „napsal jsem to jako SMS několika kolegům a přátelům“. To je skutečně dobře, protože takový plivanec do tváře mečiarismu nemůže zůstat bez satisfakce.

Umřel Krakonoš, přesněji herec František Peterka, který pána hor ztvárnil v Krkonošských pohádkách. Ať si v nich šťouralové hledají ono známé a opakované bolševizující zesměšňování a ponižování vrchnosti, ať mudrují o poplatnosti době a ideologii. Nic z toho neučiní Peterkova Krakonoše méně nesmrtelným.

Peterka zemřel. Představiteli večerníčkového Krakonoše bylo 94 let

Nesmrtelným se dlouho zdál být také Fidel Castro. Přesně do pátku. Jeho skon spustil pozoruhodný tanec mezi vejci v podání překvapivého množství světových státníků a politiků. Jde v něm o to zůstat tak trochu cool a říci, že to byl vlastně cílevědomý a rázovitý chlapík, ale nezapomenout na to, že to byl nemilosrdný diktátor a masový vrah.

Poučení z Fidela zní: dějiny jsou setsakra složitá věc, a ani když jich víc než půlstoletí napíšete, výklad své historické role tím nutně nezjednodušíte. Leč i spory historiků a politiků mohou být jistou formou nesmrtelnosti.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!