🎧 Nákupem Litostroje naše expanze do Ameriky nekončí, říká Wichterle z Wikovu

Martin Wichterle, Magazín Elektromobilita

Martin Wichterle, Magazín Elektromobilita Zdroj: Michael Tomeš

Štěpán Svoboda

Téměř padesátiprocentní nárůst tržeb přinese strojírenské skupině Wikov akvizice společnosti Litostroj, včetně jejích poboček v Severní Americe. V podcastu Business Club však majitel Wikovu Martin Wichterle jasně uvedl, že tímto krokem expanze nekončí. „Bezesporu tím nekončíme. Díváme se po dalších příležitostech, tentokrát už přímo ve Spojených státech, zejména na jihu USA, v Texasu a okolí,“ prozradil v dalším vydání podcastu.

Wichterle zdůraznil, že vstup na americký trh je pro Wikov strategickým krokem, který má přiblížit firmu tamním zákazníkům a zvýšit konkurenceschopnost na náročném severoamerickém trhu. Nákupem Litostroje Wikov navazuje na již uskutečněné akvizice v Kanadě, kde Wikov získal několik společností zaměřených na výrobu a servis těžebních strojů.

„Amerika by byla v plánu tak jako tak,“ vysvětluje Wichterle, ale přiznává, že rozhodnutí uspíšil konflikt na Ukrajině, kvůli kterému Wikov ztratil východní trhy. Přesto firma nepřestává sledovat příležitosti k růstu ani na dalších světových trzích, přičemž věří, že diverzifikace mezi těžební a obnovitelné technologie jí umožní reagovat na proměnlivé podmínky.

Wichterle se v podcastu vyjádřil i k současným problémům evropského průmyslu. Příliš rychlá dekarbonizace, vysoké ceny energií a nezájem mladých o technické obory jsou podle něj klíčové hrozby pro konkurenceschopnost starého kontinentu .Je tu obrovský tlak Bruselu na Green Deal, který v zásadě všichni chtějí, ale mělo by jít spíše o Real Deal – tedy najít takové tempo, které současně nevyhodí s vaničkou i dítě,“ dodal s narážkou na to, že Evropa si nesmí zničit průmyslové základy v honbě za uhlíkovou neutralitou.

I přes výzvy, kterým Evropa čelí, zůstává Martin Wichterle optimistický ohledně české budoucnosti. „Jsme úspěšný stát, kde se žije dobře, a za poslední desetiletí jsme toho dokázali opravdu hodně,“ říká. Podle něj je nyní klíčové, aby země neztratila tempo a soustředila se na národní konsenzus. „Máme spoustu společných jmenovatelů, na kterých můžeme spolupracovat. Hlavním rizikem pro nás je, že se budeme zbytečně hádat místo toho, abychom se posouvali kupředu,“

Celý rozhovor najdete jako podcast v úvodu článku.