ExxonMobil usiluje o nulové emise skleníkových plynů. K naplnění ambiciózního cíle investuje do inovací a výzkumu

Zdroj: ExxonMobil

Reklama

V současné době prudce roste poptávka po energiích a zároveň sílí aktivity v boji s klimatickou změnou. Společnost ExxonMobil, jeden z největších veřejně obchodovaných poskytovatelů energií na světě, si tento problém uvědomuje. Usiluje tak o to být jedním z těch, kteří povedou zelenou revoluci a sehrají významnou roli v ochraně klimatu. Rozvojem nových udržitelných technologií a participací na mezinárodních výzkumech chce do roku 2050 dosáhnout nulových emisí.

Cesta k nízkouhlíkové budoucnosti vyžaduje celospolečenské vize, spolupráci napříč odvětvími, odpovídající politická rozhodnutí a investice do výzkumů. Součástí tohoto řešení chce být i společnost ExxonMobil. K uhlíkové neutralitě se zavázala klimatickou strategií, která má čtyři pilíře: snižování emisí ve vlastních provozech, poskytování inovativních produktů zákazníkům, které jim samotným pomohou snižovat emise, vývoj a využití škálovatelných technologických řešení a konečně prosazování politických opatření na podporu uhlíkově neutrální budoucnosti.

„Cílem společnosti ExxonMobil je na jedné straně pomoci uspokojit energetické potřeby moderní společnosti. Zároveň si však uvědomujeme naši povinnost být součástí řešení problému klimatické změny. Abychom tyto společenské a klimatické nároky skloubili, je zapotřebí hledat a využívat inovativní technologie a produkty snižující emise skleníkových plynů,“ vysvětluje Hesham Elamroussy, Lead Country Manager společnosti ExxonMobil v České republice.

Zdroj: ExxonMobil

Vize budoucnosti bez emisí

ExxonMobil usiluje o splnění cíle dosáhnout nulových emisí produkovaných během svých aktivit. Pro dosažení ambiciózních cílů využívá technologií umožňujících nasazení vodíku, výrobu nízkouhlíkových zdrojů energie nebo zachycování a ukládání uhlíku.

Vize ExxonMobil v číslech

Do roku 2025 produkovat 40 000 barelů nízkouhlíkového paliva denně

Do roku 2030 chce společnost dosáhnout hranice 200 000 barelů nízkouhlíkového paliva denně. To odpovídá přibližně dvojnásobku celkového dovozu ropy do ČR za celý rok.

ExxonMobil tím dosáhne snížení emisí skleníkových plynů v dopravě o více než 25 milionů metrických tun do roku 2030 – to je o čtvrtinu více, než roční emise z dopravy v ČR.

To hraje v řešení problému dekarbonizace klíčovou roli. Umožňuje totiž snížit emise i v sektorech, ve kterých je obtížné zavést jiná opatření, například při výrobě energie či v těžkém průmyslu. Tato technologie zachycuje oxid uhličitý ještě předtím, než se dostane do ovzduší, a následně jej bezpečně ukládá pod zem, aby ani v budoucnu nedošlo k jeho uvolnění. Například v Mexickém zálivu ukládá ExxonMobil oxid uhličitý i několik tisíc metrů pod mořské dno.

Zdroj: ExxonMobil

Dalším způsobem, kterým plánuje společnost dosáhnout nulových emisí, je zapojení nízkoemisních zdrojů energie do svých zařízení. Jednou z cest je například uzavírání dlouhodobých dohod o nákupu obnovitelné energie.

„V našich evropských závodech jsme za posledních 12 měsíců snížili spotřebu zemního plynu přibližně o 65 %. To představuje snížení spotřeby zemního plynu skoro o 3 miliony kubických metrů denně, což by pokrylo spotřebu více než 2 milionů evropských domácností. Vyhodnocujeme další opatření, která pomohou podpořit bezpečnost dodávek energie v Evropě,” popisuje Philippe Ducom, prezident ExxonMobil Europe.

Výzkumné spolupráce

Kromě ukládání uhlíku se ExxonMobil aktivně podílí na výzkumech a spolupracuje s pěti energetickými centry působícími na předních univerzitách a v amerických národních laboratořích. Společnost má více než 30 let zkušeností se zachycováním uhlíku a vlastní pětinový podíl na celosvětové kapacitě zachycování uhlíku. To je mnohonásobně více než jakákoliv jiná firma na světě.