Hutě na frontové linii Donbasu střeží žoldáci. Odvaha se jim upřít nedá, říká fotograf | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Hutě na frontové linii Donbasu střeží žoldáci. Odvaha se jim upřít nedá, říká fotograf

Viktor Mácha

Mariupol byla ještě před pěti lety typickým postsovětským, šedivým městem lemovaným sochami Leninů, omšelými paneláky a rozpadajícími se dřevěnkami. Horizontu aglomerace dominovaly dvě mohutné, dýmající hutě. Z Dněpropetrovsku zabrala cesta autem po děravých asfaltkách necelých pět hodin. "To jsem ji navštívil poprvé," popisuje ve své reportáži fotograf industriálních staveb Viktor Mácha.

Když tavily všechny mariupolské pece zároveň, tak vyrobily víc surového železa než celý Magnitogorsk, kdysi největší železárna světa. Ukrajinské ocelové srdce však, stejně jako hutě v Donbasu, paralizovala válka. Odstřelováním přerušené železniční spojení s uhelnými doly na severu a nedostatek koksu ze závodu v Advějevce působí hutím oligarchy Achmetova nemalé problémy. I přesto se jeho tlukot nepodařilo zastavit, poznamenává Viktor Mácha.

Druhá cesta proto byla mnohem náročnější. Mariupol byla před dvěma lety, a stále zůstává, na samé frontové hranici zamrzlého rusko-ukrajinského konfliktu. Zákopy a vojenský tábor leží jen necelé dva kilometry od města a přístup střeží tři vojenské kontroly.

Inženýrské orgie: prohlédněte si ty nejdivočejší prototypy sovětských náklaďáků

Lépe řečeno - stanoviště hlídaná polovojenskými dobrovolnickými jednotkami typu batalion Azov nebo příslušníky soukromé armády Rinata Achmetova. Hlaveň tanku na mne mířila poprvé v životě právě zde.

Žoldákům se ovšem nedá odepřít notná dávka odvahy, protože i jejich zásluhou nebyla Mariupol doposud dobita. Například během nejtvrdších bojů v polovině roku 2015, vytlačil separatisty z města živý štít tvořený obyvateli, oceláři a národní gardou.

Mariupol v obležení. Nahlédněte do hutí, které si ukrajinský oligarcha hlídá pomocí vlastní armády

Mariupol byla i v té době šedivým, neutěšeným, postsovětským městem. Za to ale sebevědomějším než kdy před tím. Sochy Leninů zmizely, pár budov neslo viditelné stopy po odstřelování a hutě dýmaly jen o něco méně.

Na jednom z ruských dezinformačních webů nedávno vyšla zpráva, že Achmetov dal v polovině loňského roku pod nátlakem evropských zájmů pokyn k uzavření a sešrotování jedné z jeho mariupolských hutí - Kombinát Iljiče. Zpráva vyšla v době, kdy stejný závod právě investoval 85,5 milionů dolarů do kompletní modernizace své válcovny pasů a rozšíření svých kapacit. Probíhající konflikt se tak Mariupolu dotýká doslova na všech frontách.

Prohlédněte si mariupolské hutě:

Další fotografie Viktora Máchy najdete i na Facebooku >>>

Sovětské Rusko na kolorovaných historických fotografiích
Pozor na ty vidle! Krvavé plakáty o bezpečnosti práce v SSSR
Většina Rusů chce návrat Sovětského svazu

 

 

Autor: Viktor Mácha
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!