Milion chvilek pro demokracii nejde napříč generacemi, mrzí Kocába | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Milion chvilek pro demokracii nejde napříč generacemi, mrzí Kocába

Pavel Štrunc - Info.cz

Lidé v ulicích paralyzovali akceschopnost KSČ, vzpomíná jeden z důležitých mužů 17. listopadu 1989 Michael Kocáb v rozhovoru s Pavlem Štruncem na tehdejší události. Připomíná, že před třiceti lety mohlo vše skončit masakrem. Videorozhovor se dotýká i současnosti, když Kocáb nastiňuje paralely mezi Občanským fórem a hnutím Milion chvilek pro demokracii.

U příležitosti třicátého výročí listopadu 1989 vydává knihu Vabank, v níž bude dle jeho slov nové takřka všechno. „Den po dni, týden po týdnu, měsíc po měsíci v knize popisuji, co se odehrávalo na mocenské úrovni. Jedná se jak o přímá svědectví, tak o jejich podložení dobovými dokumenty,“ popisuje Kocáb svou publikaci.

V té se vyjadřuje i k případu mrtvého studenta Šmída, který dodnes vzbuzuje otázky. „Dokud se neotevřou sovětské archivy, nemůžeme si být jisti na 100 %.

Komentář Martina Čabana: Státní svátek bez státu

Na 95 % ale víme, že šlo o z Moskvy řízenou akci, pokus o vnitrostranický puč, jehož cílem bylo odstavit od moci skupinu kolem Jakeše a nahradit ji progresivním křídlem. Komunistům se ale jejich boj o moc vymkl kontrole, nevraživost demonstrantů se otočila proti KSČ jako takové a nějaká její křídla už nehrála roli,“ vysvětluje Kocáb.

Další rozhovory Pavla Štrunce najdete zde >>>

Četné paralely vidí Kocáb mezi Občanským fórem vzešlým z listopadových demonstrací a současným protestním hnutím Milion chvilek pro demokracii. Obě uskupení považuje za důležitý projev vůle občanské společnosti.

„Rozdíl je v tom, že to dnes není generačně průřezové. Mrzí mě, že lidé z naší skupiny nikdo neoslovuje, ani nás nepozvou se k věcem vyjádřit. To bych jim poradil změnit,“ komentuje současné dění Kocáb a dodává, že i přesto současné protesty podporuje.

Šéf Milionu chvilek Minář: Chceme konec Babiše, půjdeme znovu do ulic a vydržíme roky

„Je to vzpoura i proti odklonu politiků od jejich vlastních slibů. Mladí lidé vůči tomu projevují předběžnou ostražitost a to je dobře,“ říká Kocáb a dodává, že demonstrovat by se mělo i za rozpuštění Visegrádské čtyřky, kterou považuje za největší mor, který nás mohl postihnout. „Tuto spolupráci jsem rozmlouval i Václavu Havlovi,“ vzpomíná.

Babiš uplácí své voliče, opozice se proti němu a Zemanovi musí spojit, říká šéf STAN Vít Rakušan
Normalizace se plíživě vrací, říká bývalý studentský vůdce Igor Chaun
Stát nám přispívá groteskně málo, odvedeme mu mnohem víc, říká šéf centra DOX Leoš Válka

Autor: Pavel Štrunc - Info.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!