O vývoji koronaviru bude jasněji v létě, říká genetik Jan Pačes | E15.cz

O vývoji koronaviru bude jasněji v létě, říká genetik Jan Pačes

Petr Pešek

Je možné, že se nový koronavirus časem naučí s lidským organismem společně žít. Stane se z něho endemický virus, tak jako je chřipka. Většina populace se sice nakazí, ale už bude mít protilátky, nabízí jeden z možných scénářů Jan Pačes, který se v Ústavu molekulární genetiky zabývá studiem struktury genomů. Upozorňuje však, že v tuto chvíli se další vývoj nedá odhadnout. Vyloučit nelze ani pesimistické scénáře.

Když se podíváme na současnou pandemii koronaviru z hlediska historie, v čem je třeba ve srovnání se španělskou chřipkou výjimečná?

Pandemií, které bychom si pamatovali, zase tolik nebylo. Takže každá je unikátní. Unikátnost této pandemie spočívá zejména v propojení dnešního světa. Například u španělské chřipky trvalo půl roku, než se rozšířila do světa. Nyní je to v řádu dní.

Takže k tomu přispěly možnosti cestování?

Jednak jsou to technologické možnosti jako letecká doprava, jednak jsou to finanční možnosti lidí. Mají peníze, takže cestují.

Co podstata nového koronaviru? Je v něčem agresivnější než nákazy v minulosti?

Existují dvě věci, které jsou pro jeho šíření a celou pandemii důležité. Zaprvé to, kolik lidí jedinec průměrně nakazí. Což u nynější koronavirové infekce není nijak zvláštní, zatím to vypadá kolem dvou lidí, to chřipka má víc, neštovice ještě víc. Z tohoto hlediska to je tedy nakažlivost velká, ale nikoliv extrémní. Zadruhé je to smrtnost, tedy kolik pacientů zemře, a tady se budou čísla upřesňovat. Pokud se ale nezhroutí zdravotní systém, je to v rozmezí 1,0–1,5 procenta. A když se zhroutí, tak kolem čtyř až pěti procent.

Na základě čeho můžeme dělat takové odhady?

Tato data vycházejí z Číny. Když se podíváme na nejkrizovější oblast, na město Wu-chan, byla tam úmrtnost kolem zmíněných čtyř procent, protože tam systém nefungoval. Ale ve zbytku Číny to bylo kolem toho procenta a něco.

Můžeme věřit tvrzením, že v Číně je už pandemie na ústupu?

V to samozřejmě všichni doufáme. Uvidí se ale, co se stane, až tam zruší současná omezení. A opět máme dobrý příklad ze španělské chřipky. Podle toho, jaká protiopatření a jak rychle se přijala, se vyvíjela nemocnost i úmrtnost. Ale například v Denveru, když počet onemocnění začal klesat, pravidla uvolnili a vzápětí to vyběhlo dokonce do vyšších hodnot než předtím. Takže je důležité, aby se pravidla uvolnila, až to bude opravdu možné.

Jaký lze tedy v Česku očekávat další průběh? Ať už z hlediska počtu nakažených, nebo časově?

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!